به پـودسـان خـوش آمدید

معرفی و آشنایی با تجهیزات فیبر نوری + کاربرد و مزایای آن ها

فهرست مطالب

تجهیزات فیبر نوری

معرفی و آشنایی با تجهیزات فیبر نوری

آیا با تجهیزات فیبر نوری و کاربرد و مزایای آن ها آشنایی دارید؟! اصلا می دانید فیبر نوری چیست و استفاده از آن در شبکه های امروزی تا چه اندازه اهمیت دارد؟!

همان طور که در جریان هستید، اکثر قریب به اتفاق کاربران دنیای ارتباطات رویای سرعت، دقت و کارایی را در سر می پرورانند. رویایی که تحقق آن تنها با وجود فیبر نوری و تجهیزات کاربردی اش امکان پذیر می باشد. فیبر نوری یکی از بزرگ‌ترین و مفیدترین تحولات دنیای فناوری محسوب می‌شود که پیشگام شده تا مشکلات انتقال اطلاعات به روش‌های قدیمی را پایان بخشد. با وجود این فناوری دستیابی به سرعت های باورنکردنی چندان دور از انتظار نیست. اگر بگوییم فیبرهای نوری سرعت انتقال داده را در شبکه های فیبر نوری حدود 20 الی 100 برابر می کنند، گزاف نگفته ایم!

 

 

 

آشنایی با تجهیزات فیبر نوری

تجهیزات فیبر نوری؛ دسته‌ای از کاربردی‌ترین تجهیزات شبکه هستند که داده‌ها را به شکل پالس‌های نور در امتداد فیبر شیشه‌ای یا پلاستیکی از نقطه ای به نقطه دیگر انتقال می‌دهند. بستری که انتقال اطلاعات از طریق آن صورت می پذیرد، کابل فیبر نوری نام دارد.

به نظر شما دلیل اهمیت استفاده از تجهیزات فیبر نوری در شبکه چیست؟!

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، سرعت و پهنای باند فناوری فیبر نوری به طور اعجاب انگیزی زیاد است. همین موضوع، آن را به گزینه ای ایده آل برای استفاده در شبکه‌هایی با مسافت طولانی تبدیل نموده و بر میزان رواج استفاده از آن در شبکه‌های امروزی افزوده است. حال ممکن است این سوال ذهنتان را به خود درگیر کرده باشد که فناوری مذکور چگونه زمینه افزایش سرعت و پهنای باند را فراهم می‌سازد؟!

کابل های فیبر نوری که بستر انتقال اطلاعات از نقطه ای به نقطه دیگر هستند، در مقابل تداخل الکترومغناطیسی بسیار مقاوم عمل می کنند. ساختار این کابل ها به گونه ای است که زمینه صرفه جویی در فضا و بهبود مدیریت را مهیا ساخته و افزایش سرعت و پهنای باند را برای شبکه به ارمغان می آورند. البته باید این نکته را مد نظر داشته باشید که برقراری چنین اتصالی تنها با وجود کابل‌های فیبر نوری میسر نبوده و تجهیزات بیشتری می‌طلبد. تجهیزاتی کارآمد که در ادامه به معرفی و بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

 

بیشتر بخوانید : ترانک لگراند چیست

 

آشنایی با مودم فیبر نوری، کاربرد و مزایای آن

مودم فیبر نوری یکی از کاربردی ترین تجهیزات فیبر نوری است که نقش یک واسطه را بین دستگاه های الکترونیکی و شبکه اینترنتی ایفا می‌کند. نحوه عملکرد این وسیله که موجب برقراری اتصال میان دستگاه های مذکور می شود، به قرار زیر است:

سیگنال های اینترنت توسط کابل فیبر نوری به مودم فیبر نوری انتقال داده می شوند. مودم این داده ها را دریافت کرده و به داده های الکترونیکی تبدیل می نماید. سپس داده های مذکور را از منبع اینترنتی به دستگاه های الکترونیکی و از دستگاه های الکترونیکی به منابع اینترنتی منتقل می کند.

استفاده از فناوری فیبر نوری در ساخت این دسته از تجهیزات فیبر نوری موجب فراهم‌سازی مقیاس پذیری کافی در شبکه کسب و کار شما می‌شود. با وجود این تجهیزات دستیابی به سرعت، دقت و پهنای باند بالا دیگر یک رویا نخواهد بود!

از کاربردهای مودم فیبر نوری می پرسید؟!

باید خدمتتان عرض کنیم که به کارگیری این دسته از تجهیزات فیبر نوری در صنایع متنوعی همچون صنایع نظامی، پزشکی، ارتباطات و… رواج دارد.

 

 

 

آشنایی با کابل فیبر نوری، کاربرد و مزایای آن

همان طور که پیش تر نیز گفتیم، به منظور انتقال نور میان دو انتهای فیبر از کابل فیبر نوری استفاده می شود. کابل های مذکور قادر به انتقال اطلاعات در فواصل طولانی تر و پهنای باند بالاتر هستند. از جمله مهم ترین مزایای این کابل ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پشتیبانی از سیگنال هایی با سرعت حداکثر 10 گیگابیت بر ثانیه
  • نفوذ ناپذیری
  • تداخل ناپذیری

 

 

 

آشنایی با پچ پنل فیبر نوری، کاربرد و مزایای آن

پچ پنل فیبر نوری یکی دیگر از پرکاربردترین تجهیزات فیبر نوری است که زمینه اتصال چندین کابل فیبر نوری و تجهیزات نوری به یکدیگر را فراهم می سازد. این تجهیزات که در دو نوع دیواری و رکمونت در دسترس هستند، مزایای گوناگونی دارند که تسهیل خاتمه کابل های فیبر نوری یکی از اصلی ترین آن هاست. از دیگر مزایای این وسیله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ساده سازی اتصال و مدیریت کلیه جک ها و پورت های ورودی به پچ پنل مرکزی
  • پیشگیری از بروز هزینه های ناشی از فرسودگی

 

بیشتر بخوانید : تجهیزات شبکه

 

آشنایی با پیگتیل فیبر نوری، کاربرد و مزایای آن

به عنوان یکی از کارآمدترین تجهیزات فیبر نوری می توان به پیگتیل فیبر نوری اشاره کرد. گفتنی است که چگونگی اتصال کابل ها در نصب کابل فیبر نوری برای موفقیت شبکه الزامی می باشد. این اتصال باید به گونه ای باشد که سیگنال های نوری با کمترین میزان تضعیف و افت برگشت از لینک عبور نمایند. پیگتیل فیبر نوری وسیله ای است که این امکان را فراهم می سازد. در واقع پیگتیل همان کابل فیبر نوری است که یک کانکتور دارد. سمت رابط این وسیله به تجهیزات فیبر نوری وصل و سوی دیگر آن به کابل های فیبر نوری ذوب می گردد. استفاده از این وسیله در تجهیزات مدیریت فیبر نوری، جعبه ترمینال فیبر و جعبه توزیع رواج دارد.

 

 

آشنایی با کاست فیبر نوری، کاربرد و مزایای آن

یکی از ضروری ترین تجهیزات فیبر نوری که حضور آن برای مدیریت موثر کابل فیبر نوری الزامی است، کاست نام دارد. کاست فیبر نوری قطعه ای مشابه باکس است که برقراری ارتباط یکپارچه میان اتصالات و پچ کورد ها را تضمین می نماید. با وجود این محفظه دسترسی به آداپتورها و کانکتورها بسیار ساده و بی دردسر است. مدیریت بهبود یافته پچ کوردها، صرفه جویی در زمان و کاهش خطر تداخل با سایر پچ کوردهای موجود در محفظه از جمله مهم ترین مزایای کاست فیبر نوری محسوب می شوند.

 

 

 

آشنایی با باکس فیبر نوری، کاربرد و مزایای آن

باکس فیبر نوری یکی از کارآمدترین تجهیزات فیبر نوری است که با هدف محافظت و توزیع پیوندهای فیبر نوری مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعه عموما شامل پچ پنل و باکس ترمینال فیبر نوری بوده و مزایای متعدد و متنوعی دارد.

 

 

 

آشنایی با ماژول فیبر نوری، کاربرد و مزایای آن

ماژول های فیبر نوری دسته ای از تجهیزات فیبر نوری هستند که در ابعادی کوچک تولید شده و با کابل های فیبر نوری سازگارند. این ماژول ها که در انواع مختلفی در بازار یافت می شوند، با هدف انتقال داده ها از طریق کابل فیبر نوری طراحی و ساخته می شوند. تجهیزات مذکور سیگنال های دیجیتال را به سیگنال های نوری و سیگنال های نوری را به سیگنال های دیجیتال تبدیل می کنند. استفاده از این تجهیزات در تلفن های همراه، رادیوهای دو طرفه، دیتاسنترها و… مرسوم است.

 

 

باکیفیت ترین تجهیزات فیبر نوری را از پودسان بخواهید!

اگر قصد دارید با خرید تجهیزات فیبر نوری اورجینال و مرغوب سرعت و امنیت را مهمان همیشگی شبکه تان کنید، خرید از شرکت ارتباطات شبکه پودسان بهترین پیشنهادی است که برایتان سراغ داریم!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش پودسان در کمترین زمان پاسخگو هستند