به پـودسـان خـوش آمدید

رک در شبکه چیست ؟

فهرست مطالب

رک در شبکه چیست, رک شبکه, رک دیواری, رک ایستاده

رک در شبکه چیست ؟ رک شبکه جزو تجهیزات اصلی شبکه است، که از آن برای نگهداری دیگر تجهیزات شبکه چه تجهیزات پسیو شبکه و چه تجهیزات اکتیو شبکه مورد استفاده قرار میگیرد. این ابزار نقش مهم و اساسی در بهتر شدن عملکرد شبکه دارد، زیاد مسئولیت نگهداری و حفظ تجهیزات درونی شبکه را برعهده دارد.

رک شبکه چیست ؟

برای راه اندازی هر نوع شبکه کامپیوتری باید از تجهیزات های زیادی مانند، انواع کابل کشی و.. استفاده کرد، و قطعا باید جایی برای نگهداری این تجهیزات ها وجود داشته باشد. رک شبکه محفظه ای است که برای نگهداری و حفاظت از انواع تجهیزات شبکه مثل انواع سوئیچ ها، روتر ها و کابل و… مورد استفاده قرار میگیرد، این محفظه نگهدارنده مانع از ایجاد هرگونه اختلال در عملکرد هر یک از این تجهیزات ها نیز میشود.

انواع رک در شبکه چیست ؟

رک ها نیز دارای انواع مختلفی از نظر نوع ابعاد و نوع استفاده هستند، این انواع به دو گروه رک ایستاده و رک دیواری دسته بندی میشوند.

رک ایستاده چیست ؟

رک ایستاده به رک هایی گفته میشود که بطور ایستاده و به همراه چرخ های روان برای راحت تر جابجا کردن آن در مجموعه ها و سازمان های بزرگ مورد استفاده قرار میگرند. رک ایستاده قابلیت باز شدن از هر طرف را برای وارد و یا خارج کردن تجهیزات و کابلها و همچنین خنک نگه داشتن آنها را دارا است. برای همین دلیل است که از این نوع رک نیز برای دیتاسنتر ها بسیار کاربرد دارد.

رک دیواری چیست ؟

رک دیواری نیز قابلیت نصب کردن بر روی دیوار ها را دارد، به همین سبب به طور معمول برای کاربرد های خانگیو یا در شبکه های کوچکتر استفاده میشود. این نوع رک ها به دلیل نصب شدن ثابت بر روی دیوار، محدودیت جابجایی دارند.

انواع تجهیزات جانبی رک شبکه

معمولا برای نگهداری از تجهیزات شبکه به ماژول های بیشتری نیز نیاز پیدا خواهید کرد، بنابراین در این قسمت قصد داریم انواع تجهیزات جانبی رک شبکه را نیز معرفی کنیم. این تجهیزات جانبی همان ماژول هایی هستند که میتوان به رک ها اضافه یا کم کرد.

کیس رکمونت چیست ؟

اگر به اجرای سرور اختصاصی نیاز دارید، میتوانید از کیس رکمونت که ظاهرا شبیه به کیس ها معمولی است استفاده کنید.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که از این تجهیز جانبی تنها در رک های ایستاده میتوانید استفاده نمایید.

معرفی پچ پنل

اگر در شبکه امکان تغییر سایز وجود داشته باشد و یا به آن نیاز داشته باشید، باید طراحی را به گونه ای انجام دهید که اگر نیروهایی کم یا زیاد شد نیاز به تغییرات اساسی در زیرساخت های اصلی شبکه نیاز نداشته باشید، پچ پنل ها یکی از تجهیزاتی هستند که با کمک پورت هایی که روی آن ها تعبیه شده است، تغییرات مورد نیاز در شبکه را ممکن میکند. این پورت ها هر یک دارای شماره های اختصاصی هشتند که افزودن یا کاستن یک کاربر یا تجهیز را در شبکه راحت تر میکند.

حرارت سنج در رک شبکه

ممکن است از تجهیزات هایی استفاده کنید که حساسیت آنها به گرم شدن زیاد باشد، شما میتوانید از حرارت سنج ها استفاده نمایید. این وسیله در بالای رک نصب میشود و میتوانید با استفاده از آن تغییرات دما را بررسی نمایید.

فن در رک شبکه

شما میتوانید در رک های ایستاده از فن ها برای خنک نگه داشتن تجهیزات های شبکه استفاده نمایید.

بلانک پنل چیست ؟

از بلانک پلن ها برای محدود کردن دسترسی به یک سرس از تجهیزات های حساس شبکه درون رک ها یا پر کردن فضاهای خالی آن استفاده میشود.

کاربرد پاور ماژول در رک شبکه

در صورتی که تجهیزات های داخلی رک ها نیاز به برق داشته باشند میتوان از این ابزار درون رک ها استفاده کرد، با استفاده از پاور ماژول دیگر نیاز به کابل کشی شبکه برای تجهیزات های داخلی رک ها پیدا نمی کنید.

سینی رک

برای طبقه بندی کردن فضاهای داخلی رک ها و قراردادن تجهیزات ها درون رک از سینی های رک استفاده میشود، این ابزار در دو نوع ثابت و متحرک تولید میشود و در رک ها مورد استفاده قرار میگرد. اگر نیازی به تغییرات مکرر در رک ها ندارید از سینی های ثابت و اکر به تغییرات های مکرر نیاز پیدا میکنید از سینی های رک متحرک استفاده میشود.

با توجه به وزن  هر یک تجهیزات های داخلی باید از سینی مخصوص به آن وزن در رک ها استفاده نمایید.

مانیتور و لایت پنل در رک شبکه

از مانیتور برای برقراری ارتباط ها و کنترل میان اجزای درونی رک ها استفاده میشود. این مانیتور ها درارای سایز های متفاوتی هستند.

لایت پنل نیز در رک های شبکه موظف به روش نگه داشتن محیط داخلی را بر عهده دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش پودسان در کمترین زمان پاسخگو هستند