به پـودسـان خـوش آمدید

معرفی انواع دسته بندی کابل شبکه utp و sftp و fftp + مقایسه و تفاوت ها

فهرست مطالب

تفاوت کابل شبکه utp و sftp و fftp

معرفی نام اختصاری کابل های شبکه

با پیشرفت ‌های روزافزونی که در دنیای امروزی به وجود می آید، نیاز به ارتباط برقرار کردن هم از اهمیت بیشتری برخوردار شده و رور به روز افزایش پیدا می کند. چرا که ارتباطات از نیازهای بسیار ضروری و مهم برای بیشتر افراد برای رشد و تعالی به شمار می آید. باید توجه داشت که سرعت این ارتباط‌ ها از اهمیت زیادی برخوردار است و یکی از روش ‌های برقراری ارتباط، اینترنت است که یکی از راه های منتقل کردن اطلاعات بین شبکه و دستگاه ‌ها را موجب می کند. از تجهیزات مهم در ارتباط ‌های جمعی کابل ‌های شبکه هستند که دارای انواع مختلفی بوده و از سیم های مسی و آلومینیومی تولید می شوند. در این مطلب می خواهیم تفاوت کابل شبکه utp، sftp، fftp را مورد بررسی قرار دهیم.

کابل شبکه چیست؟

از جمله تجهیزات پسیو شبکه محسوب می ‌شود و به آن کابل ‌های رسانه ‌ای هم گفته می ‌شود که معمولا داده ‌ها در آنها جریان پیدا کرده و این اطلاعات و داده ‌ها از یک دستگاه به دستگاه‌ های دیگر انتقال پیدا می کند. اگر به صورت ساده بخواهیم توضیح دهیم، این کابل ‌های LAN  مثل یک پیک موتوری هستند که وظیفه رساندن اطلاعات از مبدا به مقصد را بر عهده دارند و کیفیت و کمیت این اطلاعات تفاوتی نمی کند.

در دوربین ‌های مداربسته و سیستم‌ های شبکه که تحت شبکه‌ هایی از کابل شبکه و یا کابل اترنت مورد استفاده قرار می گیرند، می ‌توان انواع مختلفی از کابل ‌ها را مشاهده کرد که معمولا با نام اختصاری شناخته می ‌شوند. در ادامه به تفاوت کابل شبکه utp، sftp، fftp می ‌پردازیم.

انواع دسته ‌بندی کابل ‌های شبکه

همان طور که در مورد عملکرد کابل شبکه توضیح داده شد، باید بدانید که کابل ‌های شبکه دارای انواع مختلف دسته ‌بندی هستند که هر کدام دارای ویژگی ‌های خاصی بوده و طبق شیلد و عایق و ساختار معرفی می ‌شوند. از مهم ‌ترین کابل ‌های شبکه می ‌توان به مهم‌ترین آنها که شامل utp، sftp، fftp اشاره کرد و بعد به تفاوت کابل شبکه utp، sftp، fftp پرداخت. انواع دسته ‌بندی کابل ‌های شبکه شامل موارد زیر می شوند:

کابل شبکهUTP

این کلمه مخفف عبارت unshielded twisted pair است که یعنی بدون شیلد و به معنی زوج به هم تابیده نام دارد. این کابل از جفت سیم ‌هایی که دو به دو به هم تابیده می ‌شوند، تشکیل شده و از پرکاربرد ترین و مقرون به صرفه‌ ترین نوع کابل ‌ها به شمار می ‌رود. به دلیل نبود شیلد و نبود محافظ در مقایسه با دیگر کابل ‌ها پارازیت و نویز روی آنها بیشتر تاثیر می گذارد.

کابل شبکه SFTP

کابل‌ های شبکه sftp و fftp شبیه هم بوده و هر کدام با زوج سیم تابیده شده به صورت مجزا با فویل حفاظت می کنند و دارای محافظ هستند. در این نوع کابل از شیلد که دارای  بافتی انعطاف پذیر است و بسیار محکم استفاده می ‌شود که تداخل سیم ‌های مجاور و دیگر کابل ها را کاهش می ‌دهد. پس تمامی کابل‌ هایی که در آنها شیلدهای محافظتی به کار برده شده کابل sftp گفته می ‌شود که می خواهیم در ادامه به تفاوت کابل شبکه utp، sftp، fftp ‌بپردازیم.

کابل شبکه FFTP

این نوع کابل هم دارای کابل ‌های محافظ فویل در دو قسمت بوده و دارای محافظ نواری کابل که در هر جفت سیم است، تابیده شده و ساختار این نوع کابل‌ ها طوری طراحی می ‌شود که مونتاژ را در مقابل تداخل ‌های جفت سیم مجاور و دیگر کابل ‌های FMl و RFl محافظت بیشتر تری می کند.

مقایسه کابل شبکه utp و sftp و fftp

تفاوت کابل شبکه utp، sftp، fftp

در تفاوت این کابل ‌های ذکر شده باید گفت که کابل ‌های utp کابل ‌هایی هستند که در ساختمان خود دارای چهار جفت سیم بوده که به هم تابیده شده‌اند اما لایه محافظ مثل لایه شیلد و یا فویل را ندارند. این محافظ‌ ها به صورت جداگانه و یا جزئی هم وجود خارجی ندارند؛ اما در کابل sftp لایه ‌ای از شیلد به صورت مجزا وجود دارد که هر کدام به هم تابیده شده است. دارای لایه محافظ فویل نیز است تا از پیچ خوردن و گره خوردن سیم ‌های داخل کابل utp جلوگیری کند که البته دارای قیمت بسیار بالایی است.

در تفاوت کابل شبکه utp، sftp، fftp باید گفت کابل ‌های مدل fftp در بین این دو کابل ‌ها قرار گرفته؛ یعنی فاقد شیلد محافظ به صورت جدا است. دارای فویلی به صورت کلی در ساختمان کابل است طوری که نسبت به کابل ‌های utp مقاومت زیادی را از خود نشان می ‌دهد. می ‌توان تفاوت این نوع کابل ‌ها را این گونه بیان کرد که عبارت اند از:

حروف TP مخفف کلمه twisted  بوده که منظور سیم ‌های زوج به هم تابیده شده معنی می دهد و در کل کابل ‌هایی که از TP استفاده می ‌شود دارای زوج سیم‌ هایی است که به هم تابیده شده‌اند.

حرف U مخفف کلمه unshieilded است؛ یعنی فاقد شیلد و کابل‌ هایی که حرف u دارند، فاقد شیلد هستند.

حرف F این حروف هم مخفف کلمه Foil یعنی کابل دارای فویل دو زوج سیم بوده و کابل ‌هایی که آن را دارا هستند این خصوصیات را دارند.

حرف S مخفف کلمه shield است که یعنی وجود شیلد در سیم‌ ها و کابل ‌هایی که s دارندT در دو زوج سیم هم دارای شیلد هستند. این حروف می ‌توان با این حروف به تفاوت کابل شبکه utp، sftp، fftp بیشتر پی برد.

مقایسه انواع دسته ‌بندی کابل ‌های شبکه

با توجه به توضیحاتی که در مورد هر کدام از مهم ‌ترین نوع کابل‌ های شبکه و پرکاربردترین آنها داده شد، در مورد تفاوت کابل شبکه utp، sftp، fftp توضیحاتی ارائه شد که باید گفت از جمله کابل ‌های پر استفاده در انواع دوربین ‌های مداربسته sftp، utp هستند که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. چرا که کابل ‌های مدل sftp دارای قدرت بالا در مقابل اثرات الکترومغناطیسی و نویزگیری ‌ها بوده و در مقایسه با کابل utp این کابل به دلیل وجود نداشتن محافظ دارای مقاومت بسیار کمتری است. کابل utp در مقابل عوامل دیگر فیزیکی هم بسیار آسیب پذیر است. در مقایسه این کابل باید گفت از لحاظ اقتصادی و حتی از نظر قیمتی کابل ‌های utp نسبت به کابل‌ های stp دارای قیمت مناسب و حتی مقرون به صرفه هستند؛ زیرا در آن شیلد و فویل آلومینیومی وجود ندارد که موجب کاهش هزینه ‌ها می ‌شود.

کلام پایانی

در این مطلب در مورد مهم ترین نوع کابل ‌های شبکه و تفاوت کابل شبکه utp، sftp، fftp توضیحاتی ارائه شد و این طور می  توان گفت که در موقعیت ‌هایی که تجهیزات الکتریکی زیادی در فضا نباشد، بهترین انتخاب استفاده از کابل utp است؛ اما اگر به صورت یک شبکه حرفه‌ای بخواهید، عمل کنید باید از کابل ‌هایی استفاده کنید که دارای محافظ‌ های قوی‌تری باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش پودسان در کمترین زمان پاسخگو هستند