به پـودسـان خـوش آمدید

رک سرور چیست ؟ + با انواع ، مزایا و معایب آن آشنا شوی

فهرست مطالب

رک سرور چیست

رک سرور (Rack Server) به عنوان کابین سرور هم شناخته می‌شود، در واقع اتاقی است که سرور و دیگر تجهیزات شبکه در آن نگهداری می‌شود. در این مقاله از وب‌سایت ارتباطات شبکه پودسان به این موضوع می‌پردازیم که رک سرور چیست ؟ + انواع ، مزایا ، معایب  کدامند؟ امروزه سرورها امکان ذخیره‌سازی انواع فایل و داده‌ها را به راحتی فراهم می‌نماید. از وبلاگ تا وب‌سایت و فایل‌های بازی‌های اینترنت، تمامی در سرورها ذخیره می‌شوند. بر اساس استاندارد صنعت، رک سرور از 47.5 سانتی‌متر عرض برخوردار است و ارتفاعش همواره به تعداد سرور یا دیگر تجهیزات جانبی در آن بستگی دارد.

در واقع سرورها هسته اصلی تجهیزات شبکه به شمار می‌روند که محافظت از آن‌ها به معنای معنی امنیت کل شبکه است. در کل با توجه به حساسیت این بخش باید جهت محافظت از سزور در برابر انواع ضربات و فشارهای اتفاقی و نفوذ دسترسی‌های غیرمجاز، محافظ محکم و مطمئن برای آن در نظر گرفته شود. رک سرور محفظه‌ای به شکل مکعب است که وظیفه حفاظت از سرور را بر عهده دارد. در ادامه به بررسی ماهیت رک سرور، مزایا و معایب آن می‌پردازیم.

 

فهرست مطالب در این مقاله:

 • سرور چیست؟
 • رک سرور (Server Rack) چیست؟
 • کابینت رک چیست؟
 • انواع رک سرور
 • مزایای رک سرور
 • معایب رک سرور
 • نتیجه گیری

 

سرور چیست؟

در فضای اینترنت سرورها، به طور معمول با هم با اهداف مشترکی نظیر برآورده نمودن خواسته‌های کاربران جهت ذخیره محتوای یک وب‌سایت مستقر می‌شوند. در واقع وظیفه اصلی وب سرور پذیرش و رسیدگی درخواست مشتریان جهت محتوای ثابت از یک وب‌سایت است. به صورت تقریبی کلاینت همواره یک مرورگر یا برنامه گوشی همراه محسوب می‌شود و درخواست به صورت پیام پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP) است، همان‌طور که پاسخ سرور وب هم صورت می‌پذیرد.

 

رک سرور (Server Rack) چیست؟

همان‌طور که در مطالب بالا اشاره شد، رک در واقع قابی است که چندین سرور و دیگر اجزای جانبی نظیر کابل‌ شبکه ، روتر، سوئیچ‌ شبکه و سایز تجهیزات شبکه را در آن جای می‌گیرند. در واقع این قاب به طور کامل مستقل از سرورها است و تنها نقش محافظتی از آن‌ها را بر عهده دارد. نقش رک سرور در بیشتر شرکت‌ها بسیار حائز اهمیت است، زیرا طراحی استاندارد یکپارچه آن تمام نیازهای استقرار فشرده سرورهای سازمانی را به‌ صورتی کامل برآورده می‌نماید.

در واقع با بهره‌مندی از رک سرور، می‌توان چندین سرور روی یک کابینت نصب نمود. عرض سرور رک 47.5 سانتی‌متر است و ارتفاعش به تعداد سرورها بستگی دارد. در واقع رک سرورها به‌ خاطر محدودیت فضا، از ابعاد چندانی برخوردار نیستند.  بیشتر سرورها فقط از یک 1 یا 2 اسلات توسعه PCI برخوردار هستند و باید در تجهیزات کابینت رک نگهداری شوند، تا از گرما در امان باشند. به همین جهت از این رک سرورها اغلب در شرکت‌های بزرگ یا متوسط که تعداد زیادی سرور‌ و تجهیزات نگهداری خاصی دارند، استفاده می‌شود.

 

کابینت رک چیست؟

در واقع کابینت رک یک دستگاه نگهدارنده محسوب می‌شود که اطراف آن بسته است. در این محفظه علاوه بر سرور‌های که به هم متصل هستند، دیگر تجهیزات کوچکتر و جانبی جای می‌گیرند. وجود کابینت رک جهت امنیت بیشتر قطعات در برابر دسترسی‌های غیر مجاز و آسیب‌های اتفاقی بسیار حائز اهمیت است.

 

انواع رک سرور

 

انواع رک سرور

در حال حاضر، رک سرورهای مختلفی برای استفاده در دیتاسنتر عرضه می‌شوند. به طور کلی در انتخاب رک سرور باید نکتات مهمی چون نیازهای شرکت و میزان فضای موجود در نظر گرفته شود. از مهمترین انواع رک سرورهای رایج به می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • رک سرور ایستاده

در واقع این رک سرور جهت محافظت از تجهیزات شبکه و همچنین سرور بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.  از رک سرور ایستاده بیشتر در اماکنی نظیر دیتاسنترها بهره می‌برند که در آن تجهیزات سرور در حجم زیادی وجود دارد. به طور معمول این رک سرورها قابلیت تحمل وزنی تا حدود 450 تا 500 کیلوگرم را دارند و نسبت به دیگر رک سرورها تجهیزات بیشتری در آن‌ها جای می‌گیرد. رک سرور ایستاده خود به دو صورت قفسه باز و محفظه‌ای تقسیم می‌شود.

 

 • رک سرور دیواری

این نوع از رک سرور همان‌طور که نامش مشخص است روی دیوار نصب می‌شود. به همین جهت ما می‌توانیم نسبت به فضای محل مدنظرمان استفاده‌ای بهینه نماییم. رک سرور دیواری از ارتفاع‌های مختلفی مثل 6، 7، 5، 9 یونیت برخوردار است. به طور معمول این رک سرورها به درب شیشه‌ای نشکنی مجهز می‌شوند که مقاوت بسیار خوبی دارند.

 

 

مزایای رک سرور

به طور کلی بهره‌مندی از رک در اتاق سرور یا دیتا سنتر مزایای زیادی به همراه دارد که در ادامه مقاله به بارزترین آن‌ها می‌پردازیم.

 

 • قابلیت  توسعه

در حقیقت اضافه نمودن ارتقاء یا افزودن سرورهای بیشتر با رک سرور بسیار راحت است. چنانچه عملیات شرکت گسترش یابد، فضای بیشتری جهت اضافه نمودن چندین سرور وجود دارد. به بهره‌مندی از دستگاه‌های قابل تعویض، بدون کوچکترین نیاز به قطع برق، روند کسب‌وکاری مطلوب‌تر خواهد شد.

 

 • ارتقا امنیت فیزیکی

به طور کلی امنیت در سیستم شبکه بسیار حائز اهمیت است. یک رک سرور با ایمنی بالا و برخورداری از قفل‌هایی مستحکم و مطمئن، مجوز دسترسی به تجهیزات را برای افراد مجاز در یک سرکت فراهم می‌نماید. برخی از رک سرورها از قفل‌های جلویی و جانبی برخوردار هستند و جهت ارتقا امنیت در آن‌ها می‌توان به روزرسانی صورت داد تا امکان دسترسی غیر مجاز وجود نداشته باشد.

 

 • تعمیر و نگهداری را بسیار راحت می‌کند.

درواقع یک رک سرور در راحتی تعمیر و نگهداری روزمره نقش بسزایی دارد. بعضی از رک سرورها به صورتی طراحی شده‌اند که می‌توان درب‌شان را جهت ایجاد دسترسی راحت‌تر به تجهیزات شبکه برداشت. چنانچه از بابت امنیت مشکلی به وجود نیاید، این حالت تهویه هوا در اتاق سرور را هم بسیار بهبود می‌بخشد.

 

 • ارتقا عملکرد بهتر سرور

به طور کلی سرور، سیستم الکترونیکی است که گرما تولید می‌کند. رک سرور باید از فضایی مناسب برخوردار باشد تا هوای معتدل درون آن جریان یابد. یا توجه به آنکه رک سرور جنسی فلزی دارد، شاید خیلی سریع گرم شود. در واقع داشتن رک سرور با چندین منفذ، می‌تواند در فرآیند ورود هوا به داخل و خنک شدن سرور نقش بسزایی داشته باشد. در واقع چنانچه مشکل جریان هوا رفع شود دیگر شاهد مسائلی خطرساز نظیر گرمای بیش از حد اتاق سرور نخواهیم بود.

 

معایب رک سرور

با توجه به مزایایی که این دستگاه دارد، از معایب کلی آن شاید بتوان به تحمل وزن به‌مراتب کمتر رک سرور دیواری نسبت به رک ایستاده اشاره کرد.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی رک سرور، مزایا و معایب آن پرداختیم. در کل شرکت‌های بزرگ برای حفاظت از سرورهای خود به یک رک سورر امن و مناسب نیاز دارند. امید است مقاله رک سرور چیست ؟ + انواع ، مزایا ، معایب برای شما مخاطبین محترم مفید بوده باشد. لطفاً پس از مطالعه کامل این مقاله نظرات و تجارب شخصی خود را در زمینه استفاده از رک سرور با ما در وب‌سایت ارتباطات شبکه پودسان به اشترک گذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش پودسان در کمترین زمان پاسخگو هستند