به پـودسـان خـوش آمدید

مقایسه سرور رک و سرور تیغه ای / چه تفاوت هایی باهم دارند؟

فهرست مطالب

مقایسه سرور رک و سرور تیغه ای

سرور ها فضا اشغال می کنند، به برق و خنک کننده نیاز دارند، باید به بقیه زیر ساخت های مرکز داده متصل شوند و در عین حال برای نگهداری و تعمیرات به راحتی در دسترس باشند. تمامی این جنبه ها روی فرم فاکتور سرور اثر گذار هستند. فرم فاکتور اندازه، شکل و شاسی سرور است که بر نحوه نصب و اتصال فیزیکی سرور در مرکز داده تاثیر می گذارد. در ادامه مقاله در مورد مزایا و معایب سرور های مختلف ( سرور رک و تیغه ای ) و مقایسه سرور رک و سرور تیغه ای صحبت می کنیم، پس تا انتهای مقاله همراه با پودسان باشید.

 

فرق سرور رک و سرور تیغه ای

 

سرور رک و سرور تیغه ای چیست؟

قبل از مقایسه سرور رک و سرور تیغه ای تعریف کوتاهی از هر دو سرور برای آشنایی بیشتر شما، در ادامه مقاله آورده ایم.

 

 • سرور رک: سرور رک یک سرور تجاری است. به طور کلی سرور در یک قاب فلزی سفت و سخت با اندازه استاندارد قرار می گیرد. امروزه اکثر قفسه ها دهانه هایی به عرض 10 اینچ ( 48.26 سانتی متر ) دارند. قفسه های 23 اینچی ( 58.42 سانتی متری ) کمتر در بازار موجود هستند. بیشتر سرور های رک دارای عرض 19 اینچ و عمق 24 اینچ هستند. نمایشگر ها، هارد دیسک های محلی و دریچه هوا معمولا همه در جلو سرور رک قرار دارند. همچنین اتصالات و خروجی های هوا در پشت سرور قرار دارند. مشکل نصب ثابت این است که برداشتن سرور برای ارتقاء و نگهداری یا تعمیرات سخت است. قفسه های ریلی بهتر هستند. تکنسین ها می توانند به سرعت قطعات را از یک رک وارد و خارج کنند، آن ها با گیره به قفسه متصل می شوند.

در مراکز داده و کابینت سرور، سرور های رک معمولا در محفظه های فلزی با ارتفاع 3 متر نصب می شوند. سرور های رک این مزیت را دارند که چندین عدد از آن ها را می توان روی هم چیده و در یک قفسه نگهداری کرد. برای نگهداری از این سرور ها باید مرکز داده دارای مانیتورینگ خنک کننده و رطوبت کافی باشد تا از تجهیزات در برابر آسیب الکتریسیته ساکن و گرما محافظت کند.

 • سرور تیغه ای: سرور بلید شبیه سرور رک است اما فشرده تر است و چیزی جز CPU، حافظه و کنترلر های شبکه ندارد. برخی از سرور های بلید دارای درایو های ذخیره سازی هستند. آن ها می توانند برای استفاده از فضای ذخیره سازی شبکه مانند شبکه منطقه ذخیره سازی ( SAN ) یا دستگاه ذخیره سازی متصل به شبکه ( NAS ) پیکربندی شوند. سرور های تیغه ای در بای سرور ها نصب می شوند و به لطف این طراحی سرور های بیشتری را می توان در یک منطقه کوچک تر نصب کرد. به طور مثال اگر در یک محفظه شما بتوانید 10 سرور رک نصب کنید در همان فضا به جای 10 سرور رک، می توانید 20 سرور بلید نصب کنید. از محفظه های بلید می توانید برای برای نصب سرور رک استفاده کنید.

 

 • سرور های BLADE ( تیغه ای ) اغلب برای خوشه های پردازشی بزرگ استفاده می شوند، اما با مشکل تولید گرما مواجه هستند. آن ها معمولا گران تر از سرور های رک یا برج هستند و معمولا به زیر ساخت های خوبی از نظر رطوبت و خنک کننده نیاز دارند تا بتوانند بدون آسیب رساندن به سخت افزار کار کنند.

 

سرور رک و سرور تیغه ای چیست

 

مقایسه سرور رک و سرور تیغه ای و تفاوت های آن ها با یکدیگر

مقایسه سرور رک و سرور تیغه ای از نظر ساختاری: تفاوت سرور رک و تیغه ای از نظر ساختاری این است که سرور های رک در یک محفظه نصب می شوند، در صورتی که سرور های تیغه ای از تیغه های جدا شدنی تشکیل شده اند که در یک شاسی مدولار قرار می گیرند. می توانید در یک فضای محدود تعداد زیادی سرور تیغه ای قرار دهید. سرور های رک فضای بیشتری اشغال می کنند و مانند سرور های تیغه ای نیستند.

مقایسه سرور رک و سرور تیغه ای از نظر عملکرد: هر دو سرور های رک و تیغه ای در مراکز داده بزرگ سازمانی یا محیط های داخلی استفاده می شوند. سرور های تیغه ای می توانند بدون خاموش کردن کل خوشه جایگزین شوند. سرور های رک دستگاه های فردی هستند که تمام عملکرد های مورد نیاز کاربر را دارند. هر سرور به کابل و تجهیزات جانبی خود نیاز دارد، در حالی که برای کار با سرور بلید کافی است یک کابل را به سرور رک متصل کنید. مشتریان می توانند یک سرور رک را برای پشتیبانی از خدمات نصب کنند و در صورت نیاز سرور های دیگر را اضافه کنند.

مقایسه سرور رک و سرور تیغه ای از نظر هزینه ها: سرور های رک و بلید هزینه هایی مثل کنترل رطوبت و سرمایش را دارند. هر چه سرور بیشتری را در یک محفظه قرار دهید، گرمای بیشتری تولید می کند، بنابراین ممکن است خنک کننده اضافی لازم باشد. سرور های بلید بسته به تعداد سرور های نصب شده اولیه، هزینه اولیه بالاتری دارند. می توان با ارتقای سرور هزینه ها را کاهش داد. به طور کلی سرور های تیغه ای به دلیل تراکم بالاتر، گرمای بیشتری تولید می کنند و نیاز به سیستم های خنک کننده پیچیده تری نسبت به سرور های رک دارند.

 

تفاوت سرور رک و تیغه ای

 

مزایا و معایب سرور رک

 • به عنوان یک سیستم مستقل می تواند این سرور کار کند و برای اجرای برنامه های قدرتمند پیکربندی شده است.
 • سرور های سنتی نصب آسان تری دارند و فضای کمتری اشغال می کنند.
 • به دلیل داشتن فن های داخلی و افزایش جریان هوا خنک سازی بهینه صورت می گیرد.
 • هر سرور نیاز به برق و کابل کشی شبکه جداگانه دارد که این کابل شبکه می تواند پیچیده و نامرتب باشد.
 • در محیط هایی با تراکم بالا ممکن است حفظ دما و تهویه دشوار باشد.
 • به دلیل ابعاد استاندارد، ممکن است فضای کافی برای توسعه اجزای داخلی وجود نداشته باشد. همچنین دسترسی به اجزای داخلی و نگهداری و تعویض آن ممکن است بسیار دشوار یا سخت باشد.

 

مزایا و معایب سرور های تیغه ای

 • در این سرور می توان قطعات را بدون خاموش کردن سیستم تعمیر کرد.
 • سرور تیغه ای انعطاف پذیری بالایی دارد و با نیاز های متفاوت منطبق می شود.
 • تراکم سرور بالا است و فضای کمی مورد نیاز است.
 • مصرف انرژی برق کمتر.
 • داشتن عملکرد بهینه.
 • حذف کابل کشی های پیچیده.
 • مدیریت ساده و یکنواخت.
 • پیاده سازی و سفارش سازی آسان سرور.
 • وابستگی به سازنده سرور.
 • استاندارد یکنواختی برای تیغه ها وجود ندارد.
 • مدیریت سرور های تیغه ای ممکن است پیچیده تر از سرور های معمولی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش پودسان در کمترین زمان پاسخگو هستند