به پـودسـان خـوش آمدید

نحوه نگهداری و تعمیر پج پنل ‌ها + نکات و ترفندها

فهرست مطالب

نکات نگهداری پچ پنل

استفاده از پچ پنل

دنیا در حال پیشرفته ‌تر شدن و مدرن ‌تر شدن است و ارتباطات و داده ‌ها هر دو در زندگی ‌های حرفه ای و حتی شخصی بسیار لازم و ضروری هستند. امروزه داشتن یک سیستم سازمان یافته مدیریت کابلی قدرتمند از اهمیت زیادی برخوردار بوده و استفاده کردن از شبکه ‌های بی سیم هم رونق و رواج زیادی پیدا کرده است. ولی هنوز هم شبکه ‌های سیمی کارایی ‌های خود را دارند و به طور فراوان مورد استفاده قرار می گیرند. برای اینکه بتوان یک شبکه را راه اندازی کرد، به وسایل و تجهیزات زیادی نیاز است. یکی از این تجهیزات پچ پنل است برای نگهداری از این وسیله باید به نکات نگهداری پچ پنل توجه زیادی شود.

 

پچ پنل Patch Panel چیست؟

یکی از قطعات سخت ‌افزاری است که معمولا روی آن پورت هایی با تعداد زیاد برای متصل شدن کابل ‌های LAN و یا فیبرهای نوری قرار می گیرد. زمانی که تصمیم به راه ‌اندازی شبکه دارید، با حجم بالای پورت ها مواجه می ‌شوید که باید به همدیگر اتصال پیدا کنند. برای اینکه این پورت ‌ها به طور منظم و درست به هم مرتبط شوند، از پج پنل استفاده می ‌شود. پچ پنل‌ ها یکی از وسایل بسیار پرکاربرد در مرتب سازی اتاق ‌های سرور هستند که توسط آنها می ‌توان در زیرساخت ‌ها و کابل کشی ‌ها تغییراتی را به سادگی انجام داد.

در واقع این وسیله یک نقطه مرکزی است که برای مدیریت کابل ‌ها و اتصال و یا ارتباط‌ ها اعمال می ‌شود. نوعی واسطه بین ورودی و خروجی کابل‌ ها است که باعث می ‌شود عیب یابی، سازماندهی، اتصالات شبکه و شناسایی آنها راحت ‌تر انجام شود. پس برای حفاظت از این وسیله کاربردی باید به نکات نگهداری پچ پنل توجه کرد.

 

نکات مهم در نگهداری از پج پنل ‌ها

استفاده از پج پنل ‌ها نوعی سرمایه گذاری با ارزش در هر شبکه به شمار می ‌رود؛ زیرا به مدیریت و سازماندهی کابل ‌های شبکه، نگهداری شبکه، عملکرد بهتر شبکه و قابلیت مدیریت ‌های شبکه کمک کرده و آن را بهینه می کند. پس باید در حفاظت از آن به نکات نگهداری پچ پنل توجه کرد که این نکات عبارت اند از:

 • کابل ‌های شبکه را مرتب و مورد بررسی قرار داد _ باید کابل ‌های شبکه را به طور مرتب و منظم بررسی کرد؛ زیرا ممکن است این کابل ‌ها بر اثر کشیده شدن یا خم شدن و یا بر اثر دمای زیاد دچار صدمه و آسیب شوند که در این صورت حتما باید تعمیر یا تعویض شوند.
 • پج پنل از آلودگی و گرد و غبار پاک باشد _ آلودگی ‌ها و گرد و خاک احتمال دارد، موجب به وجود آمدن اختلال در عملکرد این پچ پنل ‌ها شود. پس باید سالی یک بار با پارچه یا جاروبرقی تمیز شده و از آلودگی ‌ها پاک شوند.
 • پچ پنل ‌ها را از آسیب ‌های فیزیکی حفاظت کنید _ یکی از نکات نگهداری پچ پنل ‌ها این است که آنها را از افتادن، ضربه و حتی قرار گرفتن در مقابل نم و رطوبت نگهداری و حفاظت کرد.
 • اتصالات کابل شبکه به پج پنل باید بررسی شود _ باید اتصال ‌های بین کابل ‌ها ایمن و محکم باشد؛ زیرا اگر این اتصالات آسیب دیده یا شل متصل انجام گیرد؛ باید تعویض و یا تعمیر شوند.

راهنمای نگهداری پچ پنل

مزایای استفاده از پج پنل ‌ها

همان طور که توضیح داده شد، مسئولیت مهم پج پنل‌ها این است که کابل ‌های مختلف را به نقطه مرکزی اتصال می ‌دهند تا ارتباط بین دستگاه‌ ها به درستی مدیریت شود؛ یعنی به دستگاه ‌ها این امکان را می ‌دهد تا از نصبی ساده و راحت برخوردار شوند. از مزیت‌ هایی که این پچ پنل‌ها دارند این است که باید طبق رعایت نکات نگهداری پچ پنل ‌ها به آن توجه زیادی کرد. از مزیت های استفاده عبارت اند از:

 • مدیریت راحت کابل ‌ها _ با به کارگیری پج پنل می ‌توان کابل ‌ها را مرتب و منظم با هم مرتبط کرده و برای تعمیرات و نصب های آتی ساده‌تر شود.
 • سازماندهی مناسب _ با استفاده از پچ پنل می ‌توان به شبکه ‌ها یک ساختار سازمان یافته منظم را اعطا کرد و به راحتی می ‌توان مشکلات احتمالی را تشخیص و آنها را رفع کرد.
 • کمتر شدن سرویس دهی زمانی _ با دست پیدا کردن راحت و سریع به کابل‌ ها و اتصالات، فرایند نگهداری و حتی تعمیر به سرعت انجام می گیرد.
 • ارتقاء آسان و تغییرات _ با استفاده کردن از پچ پنل و با توجه به نکات نگهداری پچ پنل می ‌توان به سادگی کابل ‌ها را تعویض و حتی آن ها را جایگزین کرد و دستگاه‌ های جدید را به آنها اضافه کرد.
 • بهره وری بالاتر _ با وجود پج پنل شبکه ‌ها دارای ساختارهای منظمی شده و ممکن است خرابی و مشکلات مربوط به کابل ‌ها کمتر شود.

 

کاربردهای خاص و ترفندهای استفاده از پچ پنل

این ابزار در بهتر شدن عملکرد شبکه و امکان مدیریت بهتر را فراهم می کند و به رفع مشکلات و شناسایی عیب ‌ها کمک زیادی می کند. چند مورد از ترفندهای استفاده از پچ پنل‌ها عبارت اند از:

 • در شبکه‌ های صنعتی _ از پچ پنل‌ ها می توان در متصل کردن دستگاه ‌های صنعتی مثل سنسورها و کنترل کننده‌ ها به شبکه استفاده کرد.
 • شبکه خانگی _ در دستگاه هایی مانند کامپیوترها، کنسول هاب مختلف بازی و تلویزیون های هوشمند می توان از پچ پنل ‌ها می ‌توان برای اتصال به روترها استفاده کرد.

در شبکه دوربین ‌های مداربسته _ با توجه به نکات نگهداری پچ پنل و با به کارگیری آن می ‌توان در متصل کردن دوربین ‌های مداربسته به سوئیچ شبکه ‌ها بهره برد. پچ پنل‌ ها از ابزارهای کاربردی است که می ‌توان از آنها در موارد زیادی استفاده کرد و در اتصال دادن دستگاه ‌های مختلف کاربرد مفید و موثری دارد.

 

کلام پایانی

با توجه به کاربرد های زیادی که پچ پنل‌ ها دارند، بدون استفاده از این ابزار مفید اتصالات شبکه دارای نظم محدودی خواهد بود و حتی از امنیت کمتری هم برخوردار می ‌شود. پس با توجه به نکات نگهداری پچ پنل ‌ها می ‌توان دسترسی به شبکه ‌ها را راحت ‌تر کرده و موجب مدیریت و سازماندهی ارتباطات، سوئیچ ‌ها، کامپیوترها و دیگر تجهیزات در شبکه LAN شد. امیدواریم این مطالب از پودسان ، ارائه دهنده انواع تجهیزات شبکه ،  برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش پودسان در کمترین زمان پاسخگو هستند