به پـودسـان خـوش آمدید

کابل دراپ فیبر نوری چیست؟ با مهم ترین کاربردهای آن آشنا شوید

فهرست مطالب

کاربرد کابل دراپ

کابل دراپ فیبر نوری چیست؟ با مهم ترین کاربردهای آن آشنا شوید.

اگر اهل شبکه هستید و از زیر و بَم آن سر در می آورید، کاربرد کابل دراپ بر شما پوشیده نیست. کابل دراپ که یکی از مهم‌ترین و کارآمدترین کابل‌ های شبکه محسوب می‌شود، در راستای کابل‌کشی فیبر نوری به داخل و خارج از ساختمان در پروژه‌های FTTH مورد استفاده قرار می‌گیرد. به کارگیری این کابل محکم و باریک که بسیار ارزان تر از کابل فیبر نوری است، بسیار مرسوم تر از چیزی است که فکرش را می کنید. اگر آشنایی چندانی با دراپ کیبل ندارید، این مقاله مختص شماست. تا پایان با ما همراه باشید!

 

آشنایی با کابل دراپ فیبر نوری

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، دراپ کابل کابلی با ساختاری ظریف و استحکامی مثال زدنی است که در کابل‌کشی فیبر به داخل و خارج از ساختمان استفاده می‌شود. قطر این کابل های کاربردی 2 الی 3 میلی متر بوده و عمدتا از نوع آرمورد هستند. می دانید آرمورد بودن این کابل ها چه مزایایی در پی دارد؟!

جالب و در عین حال لازم است بدانید که آرمورد بودن دراپ کابل فیبر نوری موجبات جلوگیری از جوندگی یا کشیدگی آن را فراهم می سازد. این موضوع تاثیر به سزایی بر افزایش طول عمر و ماندگاری این محصول دارد.

یک سوال مهم؛ آیا همه کابل دراپ های فیبر نوری از نوع آرمورد هستند؟

خیر، چنین نبوده و تنها برخی از کابل های مذکور از این ویژگی فوق العاده برخوردار هستند. پر واضح است که قیمت دراپ کابل های دارای این مزیت گران تر از نوع معمولی آن ها است. لازم به ذکر است که این کابل ها در انواع متعدد و متنوعی طراحی و تولید شده و در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرند. مایلید به اتفاق با انواع این محصول پرفروش و پرکاربرد آشنا شویم؟!

دسته بندی دراپ کابل ها و آشنایی با انواع آن ها

در یک دسته بندی کلی دراپ کیبل ها را به دو گروه زیر تقسیم بندی می نمایند:

  • دراپ کابل Outdoor
  • دراپ کابل Indoor

معرفی Outdoor Drop Cables و انواع آن

نصب دراپ کابل های Outdoor به صورت هوایی، کانالی و دفنی امکان پذیر می باشد. کابل های قابل استفاده در محیط های بیرونی قادر به تحمل فشار بالای 1000 نیوتن هستند. لازم به ذکر است که این کابل ها را به بر اساس شکل و ساختار داخلی به انواع گوناگونی تقسیم بندی می نمایند. در ادامه به معرفی مختصر و مفید هر یک از انواع دراپ کابل Outdoor خواهیم پرداخت.

 

Flat Type Drop Cables

کاربرد کابل دراپ فلت تایپ که از آن تحت عنوان کابل دراپ مسطح نیز یاد می کنند، بسیار گسترده تر از چیزی است که فکرش را می کنید. این کابل های خارجی که از نوعی پوشش پلی اتیلنی ساخته می شوند، غالبا یک یا دو کُر فیبر نوری را در بر می گیرند. لازم به ذکر است که این تعداد تا 12 کُر نیز قابل افزایش است.

 

Figure-8 Drop Cables

کابل دراپ های Figure-8 را تحت عنوان کابل دراپ هشتی شکل نیز نامگذاری می کنند. آنچه موجب شده که این دسته از دراپ کابل ها را تحت عنوان دراپ کابل Figure-8 نامگذاری کنند، سطح مقطع هشتی شکل آن هاست. کاربرد این کابل های محکم و منعطف در نصب هوایی بسیار فراتر از کاربرد آن ها به صورت کانالی و دفنی است. استحکام و انعطاف پذیری این محصولات از وجود نوعی سیم فولادی در ساختار آن ها ناشی می شود.

 

Round Drop Cables

هرچه از کاربرد کابل دراپ های دایره ای یا به اصطلاح Round Drop Cable ها برایتان بگوییم، حق مطلب را ادا نکرده ایم. این کابل ها که از سطح مقطعی دایره ای شکل برخوردار هستند، از یک رشته فیبر تکیِ غیر حساس به خمش ساخته می شوند. رشته سیم مذکور با هدف حفظ استحکام در داخل یک پوشش داخلی و پس از آن به منظور محافظت در برابر فشار، درون یک پوشش خارجی تعبیه می گردد.

تا بدین جا با کاربردی ترین انواع کابل دراپ Outdoor آشنا شدیم و دریافتیم که کاربرد کابل دراپ های مذکور بسیار گسترده است. حال وقت ان فرا رسیده که به معرفی کابل دراپ های Indoor پرداخته و انواع آن ها را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. برای یادگیری یک مطلب جدید آماده اید؟!

معرفی Indoor Drop Cables و انواع آن

کاربرد کابل دراپ های Indoor برقراری ارتباط میان ورودی ساختمان با داخل واحدهاست. شاید برایتان جالب باشد بدانید که این دسته از کابل ها را تحت عنوان کابل دراپ ساختمانی یا به اصطلاح Building Drop Cables نیز می شناسند.

همان طور که در جریان هستید، در فضای داخلی ساختمان خبری از سرمای شدید، رطوبت، نور آفتاب، گرمای طاقت فرسا و… نیست. بنابراین تعجبی ندارد که استحکام این کابل ها در مقایسه با نوع Outdoor کمتر باشد. نصب این دسته از کابل ها که در انواع مختلفی در دسترس مصرف کنندگان قرار دارند، بسیار ساده و بی دردسر است.

 

Riser Drop Cables

کابل دراپ های رایزری از جمله کارآمدترین انواع کابل دراپ ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن ها بسیار رایج می باشد. اساسی ترین کاربرد کابل دراپ مذکور استفاده از آن در زمینه توزیع کابل در کل ساختمان است. این کابل ها نقطه ورودی فیبر اصلی در طبقه همکف را به سایر طبقه های بالاتر وصل می نمایند. اگر جویای کُر موجود در دراپ کابل های مذکور هستید، باید خدمتتان عرض کنیم که تعداد آن ها بین 8 تا 144 کُر که در دسته های 4، 6 یا 12 تایی در یک پوشش تعبیه می گردند، متغیر است.

سایر انواع کابل دراپ Indoor عبارتند از:

  • کابل دراپ میکروداکت
  • کابل دراپ کانکتوردار

آشنایی با کاربرد کابل دراپ ها

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، کابل دراپ ها را در زمینه کابل کشی فیبر در قسمت های داخلی و خارجی ساختمان استفاده می کنند. اگر چنین تصور می کنید که کاربرد کابل دراپ های مذکور چندان زیاد نیست، سخت در اشتباهید. چرا که امروزه این دسته از محصولات را به عنوان جایگزینی ایده آل برای کابل های فیبر نوری در نظر می گیرند.

با کیفیت ترین ها را از پودسان بخواهید!

اگر فکر خرید کابل دراپ فیبر نوری از یک مرکز معتبر و منصف را در سر می پرورانید، پیشنهاد ما به شما شرکت ارتباطات شبکه پودسان است. کابل دراپ های این مرکز بسیار باکیفیت بوده و طول عمر و ماندگاری قابل توجهی دارند. با خرید این محصولات کابل کشی ساده و بی دردسری را تجربه کرده و اهداف شبکه را محقق می سازید. شک نداریم که با یک بار خرید مشتری دائمی ما خواهید شد. با پودسان بهترین ها با ایده ال ترین قیمت از آنِ شما خواهند شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش پودسان در کمترین زمان پاسخگو هستند