به پـودسـان خـوش آمدید

راهنمای جامع و آموزش تنظیم مودم ADSL به زبان ساده

فهرست مطالب

آموزش تنظیم مودم ADSL

مقدمه

در دنیای کنونی که تکنولوژی در تار و پود زندگی بشر تنیده شده است، انجام کوچکترین کارها نیز نیازمند اطلاعات تخصصی و به روز می باشد. صنعت مخابرات و اینترنت نیز از این قاعده مستثنی نیست. به عنوان مثال، تنوع روزافزون مدل های مودم و سرویس های اینترنتی، لزوم آشنایی با بهترین تنظیم مودم adsl و عیب یابی این تجهیزات را برای کاربران به امری ضروری تبدیل کرده است. مودم ADSL یکی از پرکاربردترین دستگاه‌ها در منازل، دفاتر اداری و تجاری می باشد که برای اتصال به اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این مقاله قصد داریم آموزش تنظیم مودم ADSL را به صورت ساده برای شما شرح دهیم. همچنین به نکات مهمی که در حین تنظیم مودم باید به آنها توجه کنید، اشاره خواهیم کرد.

آموزش تنظیم مودم ADSL

راهنمای قدم به قدم آموزش تنظیم مودم ADSL

آموزش تنظیم مودم ADSL شامل تنظیمات اصلی شبکه و امنیت می باشد. تنظیم مودم فرآیندی ساده است که با دنبال کردن مراحلی که در ادامه شرح داده می‌شود، قابل انجام خواهد بود. بدون نیاز به تماس با پشتیبانی شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی، می‌توانید شخصاً نسبت به تنظیم مودم خود اقدام کنید.

برای انجام این مراحل به مودم، کابل تلفن، اسپلیتر و کابل شبکه LAN نیاز دارید. در صورت تمایل به انجام تنظیمات به صورت بی‌سیم، نیازی به کابل LAN نخواهد بود.

در ادامه مطلب قصد داریم به آموزش تنظیم مودم دو برند بسیار شناخته شده تی پی لینک و دی لینک بپردازیم. این دو برند از محبوب‌ترین مودم‌ها در بازار ایران هستند و تنظیمات آنها تا حد زیادی مشابه یکدیگر است.

 

آموزش تنظیم مودم D-Link و مراحل آن

برای تنظیم مودم d-link، ابتدا کابل تلفن را به اسپلیتر متصل کنید. سپس کابلی که از اسپلیتر خارج می‌شود را به پورت مربوطه در پشت مودم وصل نمایید. اسپلیتر صدا را از داده‌ها جدا می‌کند و نویزهای احتمالی حین مکالمه را از بین می‌برد تا استفاده از اینترنت خللی در مکالمه شما ایجاد نکند.

در ادامه مرحله باید یک سر کابل LAN را به کارت شبکه لپ تاپ یا کامپیوتر خود و سر دیگر آن را به یکی از پورت‌های LAN موجود در پشت مودم متصل نمایید. با اتصال کابل LAN برای اولین بار، به اینترنت دسترسی نخواهید داشت و نیاز به تنظیم مودم دارید.

در مرورگر گوگل خود آی پی مودم را در نوار آدرس تایپ کرده و سرچ بزنید. این آدرس در بیشتر مودم های امروزی، 192.168.1.1 می باشد.

بعد از وارد کردن این آدرس، صفحه ای جداگانه برای شما جهت تنظیم مودم d-link باز خواهد شد. در Username و Password کلمه admin را وارد نمایید تا بتوانید وارد بخش تنظیمات اصلی شوید.

 

Setup wizard؛ اولین قدم در آموزش تنظیم مودم ADSL

پس از ورود به صفحه تنظیم مودم d-link، از ستون سمت چپ بر روی بخش “Wizard” باید کلیک کنید. سپس، گزینه “Setup” را انتخاب کرده تا وارد قسمت راه اندازی سریع یا “Setup Wizard” شوید.

با کلیک بر روی “Setup Wizard” فرآیند نصب مودم شما آغاز می‌شود. برای ادامه مراحل،  باید بر روی دکمه “Next” کلیک کنید.

 

تغییر رمز ورود به صفحه؛ دومین قدم در آموزش تنظیم مودم ADSL

پس از ورود به صفحه تنظیمات مودم d-link، برای ارتقای امنیت می‌توانید رمز عبور پیش‌فرض را تغییر دهید. برای این منظور، مراحل زیر را دنبال کنید:

صفحه‌ای جدید باز می‌شود که در آن می‌توانید رمز عبور فعلی یا همان پیش فرض (admin)، رمز عبور جدید و تکرار رمز عبور جدید را وارد کنید. از ترکیب حروف بزرگ و کوچک، اعداد و علائم نگارشی فارسی و انگلیسی در رمز عبور خود استفاده نمایید.

آموزش تنظیم مودم ADSL؛ تنظیم رمز در d-link

برقراری ارتباط مودم ADSL با شرکت ارائه دهنده اینترنت

پس از ورود به تنظیمات مودم d-link، به صفحه‌ای برای پیکربندی اتصال به اینترنت هدایت می‌شوید. در این صفحه، مراحل زیر را برای برقراری ارتباط با شرکت ارائه دهنده اینترنت انجام دهید:

 • انتخاب کشور: در قسمت مربوط به کشور، گزینه “ایران” را انتخاب کنید.
 • انتخاب ISP: در قسمت ISP یا ارائه دهنده خدمات اینترنت، گزینه “Other” را انتخاب کنید.
 • انتخاب پروتکل: پروتکل اتصال را روی “PPPOE” تنظیم کنید.
 • انتخاب نوع اتصال: نوع اتصال را روی “LLC” قرار دهید.
 • تنظیم VPI و VCI: مقادیر مورد نظر را به ترتیب 0 و 35 وارد کنید.

پس از انجام تنظیمات فوق، باید نام کاربری و رمز عبور اشتراک اینترنت خود را که از شرکت مخابرات یا هر شرکت دیگر دریافت کرده‌اید، در قسمت‌های مربوطه وارد کنید. در مرحله بعد با کلیک بر روی دکمه “ذخیره” یا “اعمال”، تنظیمات را ذخیره نمایید.

تنظیمات مودم d-link

تایید اطلاعات؛ مرحله آخر آموزش تنظیم مودم ADSL

در ادامه مراحل تنظیم مودم شما باید یک اسم دلخواه و یک رمز مناسب انتخاب نمایید. در مرحله نهایی صفحه‌ای مشاهده خواهید کرد. این صفحه خلاصه‌ای از اطلاعاتی که در مراحل قبل وارد کرده‌اید را نمایش می‌دهد. برای ذخیره و اعمال تنظیمات، روی دکمه “Apply” کلیک کنید.

تنظیمات مودم tp link

آموزش تنظیمات مودم tp link و مراحل آن

تنظیمات مودم tp link و دی لینک تا حد زیادی مشابه یکدیگر است. با این تفاوت که رابط کاربری پنل تنظیمات آنها کمی متفاوت می باشد.

در ادامه مطلب خلاصه وار به آموزش تنظیم مودم ADSL مدل تی پی لینک می‌پردازیم:

اتصال به مودم:

 • وصل نمودن کابل برق به مودم و پریز.
 • وصل کردن کابل تلفن به پورت DSL مودم و سوکت تلفن.
 • وصل نمودن کابل شبکه به پورت LAN مودم و کارت شبکه کامپیوتر خود.

ورود به پنل تنظیمات مودم:

 • برای تنظیمات مودم خود باید در مرورگر گوگل آدرس 168.1.1 را وارد نمایید تا به صفحه اصلی تنظیم مودم هدایت شوید.
 • در صفحه ورود به سیستم، در قسمت نام کاربری و رمز عبور باید رمز پیش فرض admin را وارد نمایید.
 • بعد از ورود به پنل تنظیمات مودم، به بخش مربوط به تنظیمات اینترنت بروید.

تنظیمات اینترنت:

 • نوع اتصال اینترنت خود را انتخاب کنید. (PPPoE، DHCP، Static IP)
 • در صورت انتخاب PPPoE، نام کاربری و رمز عبور اینترنت خود را که از طرف شرکت ارائه دهنده اینترنت به شما داده شده است را وارد کنید.
 • سایر تنظیمات را مطابق با دستورالعمل های شرکت ارائه دهنده اینترنت خود انجام دهید.

ذخیره تنظیمات:

بعد از اینکه تنظیمات را انجام دادید لازم است که حتما آن را ذخیره کنید. مرحله آخر کار اجرای راه اندازی مودم است. در این مرحله، پس از ثبت تغییرات و تنظیمات مورد نیاز بر روی مودم، می‌توانید مودم خود را راه‌اندازی کنید. ابتدا مطمئن شوید که تمامی کابل‌ها به‌طور صحیح به مودم و دستگاه‌های دیگر متصل شده‌اند.

مودم را روشن کرده و صبر کنید تا به‌طور کامل بالا آید و اتصال به اینترنت برقرار شود. در صورتی که تمام مراحل تنظیمات و راه‌اندازی مودم به درستی انجام شده باشد، اکنون می‌توانید از ارتباط اینترنت پرسرعت و پایدار خود لذت ببرید.

با توجه به گسترش روزافزون استفاده از اینترنت، آموزش تنظیم مودم ADSL از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله سعی بر آن شده تا به طور جامع و کامل و با زبانی ساده، مراحل تنظیم مودم‌های ADSL از دو برند محبوب TP-Link و D-Link آموزش داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش پودسان در کمترین زمان پاسخگو هستند