به پـودسـان خـوش آمدید

ترانکینگ چیست؟ آشنایی با انواع آن + مزایا و کاربردهای آن

فهرست مطالب

ترانکینگ

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که بی نظمی و ریخت و پاش اعصابتان را به هم می ریزد، به احتمال قریب به یقین با ترانکینگ آشنایی دارید!

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که وارد مکانی شوید، با دیدن به هم ریختگی سیم ها بر آشفته شده و تمرکزتان را از دست بدهید؟! اگرچه تلخ، اما حقیقت این است که بسیاری از کسب و کارهای امروزی به علت عدم آشنایی با ترانکینگ، روزانه با سیم های کوتاه و بلند بسیاری سر و کله می زنند. سیم هایی گره خورده و در هم تابیده که زیر دست و پا مانده و هزار و یک دردسر کوچک و بزرگ ایجاد می کنند. چاره چیست؟ چه باید کرد؟! آیا راهی برای خلاصی از این اوضاع قمر در عقرب وجود دارد؟!

بله که دارد؛ ترانکینگ را برای این روزها ساخته اند. با ترانکینگ، انواع، مزایا و کاربردهای این وسیله شگفت انگیز آشنا هستید؟! اگر پاسختان به سوالات فوق الذکر منفی است، ادامه مطلب را از دست ندهید!

 

ترانکینگ چیست

 

ترانکینگ چیست؟

ترانک (Trunk) یکی از کاربردی ترین تجهیزاتی است که استفاده از آن در شبکه های امروز به طور اعجاب انگیزی در حال افزایش است. این وسیله کاربردی فضایی خالی را برای رد کردن سیم ها مهیا ساخته و بدین ترتیب مانع از بی نظمی و آسیب دیدگی آن ها می شود. شاید برایتان جالب باشد بدانید که استفاده از ترانکینگ یکی از اصلی ترین اصول کابل کشی شبکه محسوب می گردد. این وسایل کاربردی به صاحبان شبکه کمک می کنند تا کابل ها را فارغ از هرگونه به هم ریختگی و خرابی از مبدأ تا رسیدن به مقصد هدایت نمایند.

 

داکت یا ترانک؟!

شاید پس از اندکی تامل بگویید مگر نام آن وسیله ای که برای رد کردن سیم ها و نظم بخشی به ظاهر آن ها استفاده می شود، داکت نیست؟!

حق  با شماست. داکت هم یکی از کاربردی ترین تجهیزاتی است که در همین راستا مورد استفاده قرار می گیرد. با این تفاوت که داکت ها تنها زمینه را برای عبور سیم ها فراهم می سازند. اما ترانک ها علاوه بر فراهم سازی فضایی مناسب برای عبور سیم ها، نصب پریز را نیز امکان پذیر می کنند. اگر وجود پریز برایتان حائز اهمیت است، ترانک بهترین گزینه ای است که پیش رو دارید!

 

داکت

 

دلیل رواج استفاده از ترانکینگ چیست؟

خیلی از افراد توجه چندانی به ظاهر سیم ها نداشته و نگران خرابی کابل های برق و شبکه در مجموعه خود نیستند. اگر شما هم به این گروه از افراد تعلق دارید، لازم نیست هزینه ای صرف نموده و اقدام به خرید و استفاده از این تجهیزات کنید. در عوض می توانید پولتان را نگه داشته و آن را خرج عیب یابی سیم ها و کابل های آسیب دیده شبکه و تعویض آن ها نمایید. چرا حرف آسیب و تعویض این سیم ها و کابل ها به میان آمد؟!

حقیقتا بدون وجود ترانکینگ طولی نخواهد کشید که سیم ها دچار آسیب دیدگی شده و به درستی کار نخواهند کرد. در چنین شرایطی چاره ای جز تعویض آن ها ندارید! بهتر نیست از همان ابتدا راه درست را انتخاب نموده و با خرید ترانکینگ علاوه بر حفظ آراستگی ظاهری، از تراشیدن خرج های اضافی ناشی از عیب یابی و تعویض سیم ها و کابل ها جلوگیری به عمل آورید؟!

استفاده از ترانکینگ به آن دسته از کسب و کارهایی که با حجم قابل توجهی از سیم ها و کابل های برق و شبکه مواجه هستند، اکیدا توصیه می گردد. وجود سیم ها و کابل های متعدد علاوه بر ایجاد بی نظمی، آراستگی مجموعه را زیر سوال برده و بر خطرات رفت و آمد می افزاید. با این اوصاف وجود ترانک ها برای انجام اصولی سیم کشی مجموعه شما ضروری تر از چیزی است که فکرش را می کنید!

 

ترانک

 

آشنایی با انواع ترانکینگ، مزایا و کاربردهای آن

جالب و در عین حال لازم است بدانید که ترانکینگ ها را در یک دسته بندی کلی به سه نوع کاربردی تقسیم بندی می نمایند. در ادامه هر یک از انواع ترانکینگ را معرفی و به اختصار مورد بحث و بررسی قرار می دهیم.

 

دیواری

ترانک های دیواری همان طور که از نامشان پیداست، بر روی دیوار نصب شده و در معرض دید قرار دارند. استفاده از این نوع ترانک در مکان های مسکونی، اداری و… رایج می باشد.

 

دفنی

نوع دفنی ترانک ها را به صورت توکار یا در زیر کفی کاذب نصب می کنند. به همین دلیل این تجهیزات در معرض دید نبوده و شما هیچ اثری از آن ها در محیط نمی بینید! ترانک های دفنی را به وفور در سیستم های برق فشار قوی و فشار ضعیف، تلفن و شبکه مورد استفاده قرار می دهند.

 

 ستونی

حالت خاص ترانکینگ های ستونی آن‌ها را به گزینه ای ایده آل برای استفاده در همایش ها، اتاق های کنفرانس، محیط های اداری و محیط های آموزشی تبدیل نموده است.

 

انواع ترانکینگ

 

مزایا و کاربردهای ترانکینگ

مزایای متعدد و متنوع ترانک ها دست به دست هم داده و این تجهیزات را به یکی از کاربردی ترین تجهیزات شبکه تبدیل نموده اند. موافقید به اتفاق با برترین مزایای ترانکینگ آشنا شده و پس از آن کاربردهای این محصول فوق العاده را بررسی کنیم؟!

  • وجود محفظه ها و پارتیشن های گوناگون در ساختار ترانک ها، نویز روی کابل ها را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. با این اوصاف دیگر خبری از افت کیفیت و کاهش سرعت ارتباطات نخواهد بود!
  • با وجود این تجهیزات کاربردی دیگر نیازی نیست نگران دردسرهای ناشی از افزودن پریز برق، پریز شبکه و… باشید. این کار به راحتی قابل انجام است!
  • در صورت استفاده از ترانکینگ محافظت از سیم ها و کابل های برق و شبکه مثل آب خوردن ساده است. پس اگر در محیط های صنعتی و پر رفت و آمد فعالیت می کنید، نگران ضربات و فشارهایی که سیم ها و کابل ها را تهدید می کنند؛ نباشید!
  • با ترانکینگ عمر مفید سیم ها و کابل های استفاده شده در مجموعه شما تا حد غیر قابل باوری افزایش می یابد.
  • با به کارگیری ترانکینگ های مقاوم در برابر آب و آتش از بروز حوادث پیش بینی نشده جلوگیری به عمل آورید.
  • با وجود ترانک های کاربردی زیبایی، نظم و انعطاف پذیری مجموعه خود را تضمین کنید!

اگر بخواهیم خیلی ساده و صریح خدمتتان عرض کنیم، کاربرد چشمگیر ترانک ها در شبکه ها، ساختار اصولی ساختمان ها و واحدهاست. اگر دوست دارید یک سیم کشی بی نقص داشته باشید، خرید ترانک از شرکت ارتباطات شبکه پودسان را در دستور کارتان قرار دهید!

 

کاربرد ترانک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش پودسان در کمترین زمان پاسخگو هستند