به پـودسـان خـوش آمدید

تفاوت انواع کابل فیبر نوری OM4 ، OM3 ،  OM2 و OM1 در چیست؟

فهرست مطالب

تفاوت انواع کابل فیبر نوری

دنیای فناوری و اطلاعات، روز به روز گسترده تر از قبل شده و محصولات جدیدتری وارد آن می شود. با این حال باید بدانید، یکی از محصولاتی که توانسته است در بخش های گوناگونی از فناوری اثرگذار باشد، کابل های فیبر نوری بوده اند. این کابل ها اغلب به وسیله متریالی همچون شیشه یا پلاستیک ساخته می شوند. کابل فیبر نوری قادر است داده های گوناگونی را از طریق نور از یک نقطه به نقطه دیگر برساند.

توانایی بسیار بالا در زمینه انتقال و همچنین سرعت بسیار بالا باعث شده تا کابل فیبر نوری جایگزین کابل های مسی و وایرلس شود و در زیر ساخت های شبکه مورد استفاده قرار بگیرد. با این حال شرکت های تولیدکننده این کابل به ساخت انواع مختلفی از آن ها پرداخته اند. در همین راستا نیاز است تا خریداران، در ابتدا با تفاوت انواع کابل فیبر نوری آشنا شوند.

آشنایی با تفاوت انواع کابل فیبر نوری باعث خواهد شد تا شما بتوانید انتخاب بهتری را داشته باشید. هر یک از این کابل ها دارای مزایا و معایبی هستند که همین مسئله باعث شده تا بسیاری از کاربران در حین خرید دچار اشتباه شوند. بنابراین انتخاب یک کابل مناسب جزو مسائل مهمی به شمار رفته که باید قبل از نهایی کردن خود به آن توجه داشته باشید.

 

شناسایی انواع کابل فیبر نوری

برای این که بتوانید از تفاوت انواع کابل فیبر نوری مطلع شوید، نیاز است تا تفاوت این محصولات را شناسایی کنید. این مسئله باعث خواهد شد تا خریدار با آگاهی بیشتری نسبت به ثبت سفارش خود اقدام کند.

 

مشخصات کابل فیبری نوری OM1

کابل فیبر نوری OM1 از جمله کابل هایی به شمار رفته که اکثریت تولیدکنندگان برای آن پوشش نارنجی را در نظر می گیرند. هسته به کار رفته در این نوع کابل نیز 5.62 میکرومتر می باشد. منبع نور اصلی این کابل، LED ها هستند. از مزایای اصلی کابل فیبر نوری OM1 می توان به پشتیبانی از اترنت 10GB با حداکثر طول 33 متر اشاره داشت. استفاده عمده این کابل ها برای کاربرد های اترنتی 100 مگابیتی است. از این کابل بیشتر برای شبکه های محلی استفاده می شود.

 

مشخصات کابل فیبر نوری OM2

در بررسی تفاوت انواع کابل فیبر نوری، نیاز است تا با مشخصات مدل OM2 نیز آشنا شوید. این کابل همانند نسخه OM1 دارای پوششی نارنجی است، اما هسته آن 50 میکرومتر می باشد. لازم به ذکر است که OM2 از اترنت 10 GB به طول 82 متر پشتیبانی می کند. برنامه های کاربردی کوتاه شبکه، شبکه های محلی و خصوصی از کاربرد های اصلی این کابل به شمار می رود. همچنین منبع نوری این کابل، LED می باشد.

 

مشخصات کابل فیبر نوری OM3

یکی از تفاوت های کابل فیبر نوری OM3 در مقایسه با نسخه های قبلی، رنگ سبز آبی آن می باشد که اصطلاحا به آن آکوا نیز می گویند. این کابل نوری نیز از هسته 50 میکرومتری بهره مند است. لازم به ذکر است که این کابل از اترنت 10 GB به حداکثر فاصله 300 متر پشتیبانی می کند. از مزایای این کابل می توان به استفاده از آن در سرعت های 40 GB و 100 GB در فاصله های حداکثر 100 متری اشاره داشت. کاربرد عمده این نوع از کابل نوری مربوط به تجهیزات لیزری است.

 

کابل فیبر نوری OM2

 

مشخصات کابل فیبر نوری OM4

فیبر OM4 نمونه مشابهی از نسخه OM3 است و دارای پوشش یکسانی نیز هستند. از مزایای اصلی کابل OM4 می توان به مخصوص بودن این کابل برای انتقال های لیزری VSCEL اشاره داشت. این کابل توانایی پشتیبانی از اترنت 10GB تا فاصله 550 متری را نیز دارد. با به کار گیری کانکتور MPO می توان از این کابل در سرعت های 40 و 100GB در فاصله های 150 متری نیز استفاده نمود.

 

تفاوت انواع کابل فیبر نوری در زمینه کاربرد چیست؟

برای شناسایی تفاوت انواع کابل فیبر نوری نیاز است تا حتما به کاربرد این محصولات نگاه ویژه ای را داشته باشیم. کاربرد کابل های فیبر نوری OM2 و OM1 محدود به ساختمان های تجاری و شرکت های گوناگون می شود. این مسئله ناشی از کمبود سرعت لازم برای انتقال داده ها در این نوع کابل ها است. با این حال کابل های OM3 و OM4 می توانند در محیط سیم کشی داده ها نیز به کار گرفته شوند. این کابل ها توانایی انتقال اترنت پرسرعت را نیز در اختیار دارند.

 

تفاوت انواع کابل فیبر نوری در زمینه معایب چیست؟

برای شناسایی تفاوت های کابل فیبر نوری نیاز است تا توجه عمده خود را به معایب این محصولات بدهید. به صورت کلی هر یک از این کابل ها دارای معایب ریز و درشت مختلفی هستند. با این حال یکی از ایرادات بزرگ کابل های فیبر نوری OM1 و OM2، عدم پشتیبانی از اترنت با 40 GB و 25 GB می باشد. همین مسئله نیز باعث می شود تا گزینه های دیگر برای امور مختلف کارایی بیشتری را داشته باشند. بنابراین با توجه به این مسئله مهم خرید خود را نهایی کنید.

 

مقایسه انواع کابل فیبر نوری

 

سخن پایانی

همان طور که متوجه شدید، تفاوت انواع کابل فیبر نوری شامل بخش های مختلفی می شود که نیاز به بررسی از سوی شما دارد. با این حال باید بدانید که برخی از کابل های فیبر نوری به واسطه عملکرد قوی تری که دارند، مناسب شرایط سخت هستند. پیشنهاد می کنیم آگاهی لازم را در رابطه با هر یک از این کابل ها داشته باشید و سپس خرید خود را از مراجع معتبر و مطمئن انجام دهید. خرید از یک مرکز مطمئن، قطعا تا چندین درجه سطح کیفی خرید شما را بالاتر خواهد برد. امیدواریم این مطالب از پودسان ، برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش پودسان در کمترین زمان پاسخگو هستند