به پـودسـان خـوش آمدید

با جالب ترین دلایل استفاده از توپ قرمز روی سیم برق آشنا شوید

فهرست مطالب

توپ قرمز روی سیم برق

آیا شما هم تا به حال توپ های قرمزی را دیده اید که از سیم های برق آویزان شده اند؟ این توپ ها نشانگرهای دید هستند که هر کدام حدود 7 کیلوگرم وزن دارند و اغلب  در نزدیکی گذرگاه های کوهستانی، دره های عمیق، نزدیک گذرگاه های بزرگراه و اطراف فرودگاه ها دیده می شوند. نشانگرهای دید روی خطوط برق قرار می گیرند تا گذرگاه هادی برای خلبانان هواپیما به راحتی قابل مشاهده باشد چرا که هادی ها و سیم های خطوط انتقال برق در هنگام پرواز تقریباً نامرئی می شوند. به طور کلی توپ قرمز روی سیم برق به عنوان اقدامات ایمنی نصب می شود. با پودسان ، ارائه دهنده انواع تجهیزات شبکه ، همراه باشید.

 

چرا از توپ های قرمز روی سیم های برق استفاده می شود؟

توپ‌ های قرمز بزرگی که روی خطوط برق قرار می گیرند، در اصل برای کمک به خلبانان خطوط هوایی برای جلوگیری از برخورد با خطوط انتقال نیرو است. توپ ها اغلب در خطوط برق اطراف فرودگاه های کوچکتر در کشور یافت می شوند. فرودگاه ‌های شهرها اغلب به این نشانگرها نیاز ندارند، زیرا خطوط برق دورتر از فرودگاه‌ ها قرار دارند و خلبانان می‌ توانند راحت‌ تر باند فرودگاه و موانع موجود را ببینند. اما با این حال برای رعایت احتیاط و جلوگیری از هرگونه حادثه احتمالی، توپ های قرمز در فواصل مختلف و اغلب در خطوط انتقال نیرو اطراف شهرها نصب می شوند.

 

توپ های قرمز روی سیم های برق اغلب در کجاها قرار دارند؟

توپ های قرمز روی سیم برق، به هدایت خلبانان هنگام ورود به زمین کمک می کنند. مکان های دیگری که ممکن است این توپ ها را ببینید شامل خطوط برقی است که از رودخانه ها یا دره ها عبور می کنند. در این مکان ها، تیرها از هم دور بوده و خطوط برق بین آنها به سختی قابل مشاهده هستند. از این رو این توپ ها به عنوان مانعی برای جلوگیری از برخورد به سیم های برق عمل می کنند. علاوه بر فرودگاه ها، توپ های قرمز در مناطق دیگری که ممکن است هواپیما یا هلیکوپتر در آنجا رفت و آمد کنند نیز استفاده می شوند که این مکان ها می تواند شامل پایگاه های نظامی باشند.

 

انتخاب رنگ توپ های روی سیم برق

در حالی که قرمز یکی از رایج ترین رنگ هایی است که برای این توپ های هشدار استفاده می شود، رنگ های دیگری نیز برای شناسایی خطوط انتقال نیرو توسط خلبان ها به هنگام فرود وجود دارد. رنگ مورد استفاده، در درجه اول توسط چشم انداز اطراف، و اینکه کدام رنگ بیشتر از همه نمایان تر است، تعیین می شود. بسیاری از این توپ ها در رنگ های قرمز، سفید یا نارنجی هستند. البته در بسیاری از موارد، ترکیبی از رنگ سفید و یک رنگ دیگر را نیز مشاهده خواهید کرد. رنگ‌ های تیره معمولاً بیشتر جلب توجه می کنند و به جلوگیری از گرفتار شدن هواپیماها در سیم‌ های برق جلوگیری می کنند.

دلیل نصب توپ قرمز روی سیم برق

نصب و راه اندازی توپ های قرمز روی سیم برق به چه صورت است؟

توپ های نشانگر هوایی به صورت دو کره هستند که در اطراف سیم پیچ می شوند، اما با این حال نصب آن ها شامل مراحلی است که در ادامه به آن می پردازیم.

  • فاصله گذاری: توپ های قرمز باید به طور مساوی در امتداد سیم با فاصله 61 متر یا کمتر از این فاصله قرار بگیرند. در مناطق بحرانی، فاصله بین توپ ها باید کمتر از 10 تا 5 متر باشد. این توپ ها باید روی بالاترین سیم نصب شوند. اگر بیش از یک سیم در خطوط انتقال وجود داشته باشد، تا زمانی که فاصله توصیه شده حفظ شود، این توپ ها باید به طور متناوب روی هر سیم نصب شوند.
  • الگوی نصب توپ قرمز روی سیم برق: توپ های قرمز روی خطوط برق برای ایجاد کنتراست یا تضاد با پس زمینه نصب می شوند. رنگ های تیره این توپ ها به جلب توجه خلبانان به خطوط برق کمک می کند و از برخورد هواپیما با سیم ها جلوگیری می کند.
  • جبران افتادگی سیم: سیم‌ های برق به دلیل افزایش دما، وزن سیم و باد دچار افتادگی می ‌شوند. حداکثر فاصله مجاز بین سیم دارای توپی نصب که شده است و سیم بدون توپ، 62 متر است.
  • خطوط انتقال چندگانه: اگر چندین خط انتقال در یک مکان خاص وجود داشته باشد، اگر فاصله بین خطوط بیرونی بیشتر از 61 متر باشد، توپ های قرمز در یک خط مجاور نصب می شوند. اگر فاصله کمتر از مقدار گفته شده باشد، نیازی به توپ های نشانگر هوایی در سیم های مجاور نخواهد بود.

 

سخن پایانی

توپ های قرمز روی سیم برق فقط یک نشانه هوایی برای نشان دادن این هستند که در یک مکان، خطوط انتقال نیرو وجود دارد. این خطوط برق که دارای توپ های قرمز رنگ در بالای آنها هستند، معمولاً در مناطقی با فرودگاه های کوچکتر یافت می شوند. همچنین می ‌توانید این توپ‌ های قرمز را در خطوط برق که در سراسر رودخانه‌ ها یا دره ها قرار دارند نیز پیدا کنید، زیرا در این مکان ‌ها نقطه پایان و نقطه شروع بسیار دور از یکدیگر هستند. به این توپ ‌ها، توپ‌ های نشانگر دید نیز گفته می شود و به شفاف ‌تر کردن خطوط سوخت ‌رسانی برای هواپیما های کم پرواز مانند هلیکوپترها کمک می ‌کنند.

سوالات متداول

۱. هدف از نصب توپ های قرمز روی سیم برق چیست؟

هدف از نصب توپ های قرمز روی خطوط برق جلوگیری از آسیب و تلفات جانی در هنگام برخورد هواپیماهای کم پرواز و گرفتار شدن در خطوط برق است. این نشانگرها به خلبانان در مورد خطر قریب الوقوع ناشی از خطوط برق هشدار می دهند.

۲. توپ های قرمز با چه فاصله ای روی سیم های برق نصب می شوند؟

توپ های قرمز باید به طور مساوی در امتداد سیم با فاصله 61 متر یا کمتر از این فاصله قرار گیرند. در مناطق بحرانی نیز فاصله بین توپ ها باید کمتر از 10  تا 5 متر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش پودسان در کمترین زمان پاسخگو هستند