به پـودسـان خـوش آمدید

هر آنچه که باید درباره رک دیاگرام بدانید!

فهرست مطالب

رک دیاگرام

رگ دیاگرام (Rack Diagram) همان‌طور که از نامش پیداست یک نمودار ترسیمی است که قسمت‌ها و تجهیزات مختلف موجود در یک رک شبکه را نشان می‌دهد. با بررسی رک دیاگرام می‌توانید اطلاعات دقیقی از چیدمان رک شبکه و نقشه رک شبکه داشته باشید. مکان قرار گیری سوئیچ‌ها، روترها، مودم‌ها و دیگر قطعات مرتبط با شبکه و تنظیمات آنها به طور کلی در یک رک دیاگرام قابل یافتن است. اگر سر و کارتان با شبکه و زیرساخت آن است حتماً در ادامه مقاله همراه پودسان ، ارائه دهدنه انواع تجهیزات شبکه ، باشید.

رک دیاگرام و کاربرد آن

با بررسی یک دیاگرام رک می‌توانید نگاه دقیق‌تری به شبکه خود داشته باشید. همچنین می‌توانید نقاط قوت و ضعف آن را راحت‌تر شناسایی کنید. به وسیله یک رک دیاگرام بهینه سازی، اشتراک گذاری شرایط شبکه نیز برای شما آسان‌تر خواهد شد. رک دیاگرام یک ابزار بسیار مفید برای توضیح وضعیت یک شبکه یا ساختار یک رک برای کاربران دیگر است.

شما می‌توانید حتی قبل از خرید قطعات  و تجهیزات شبکه از یک رک دیاگرام استفاده نمایید. بسیاری از مواقع پیش آمده است که به علت عدم تناسب قطعات و تجهیزات نتوانید یک دستگاه را به درستی کانفیگ کرده و داخل رک قرار دهید. یک رک دیاگرام می‌تواند نگاه دقیق‌تری را از جای‌گیری قطعات و تجهیزات پیش از خرید به شما ارائه دهد.

نرم افزار طراحی رک شبکه

برای ایجاد یک رک دیاگرام نیاز به استفاده از یک نرم افزار طراحی رک شبکه خواهید داشت. این موضوع کاملاً سلیقه‌ای است و نرم افزارهای بسیاری در زمینه طراحی شبکه و رک شبکه برای انتخاب وجود دارند. نرم‌افزارهایی همچون Microsoft Visio، lucidchart و Visual Paradigm Online می‌توانند انتخاب مناسبی برای شروع طراحی یک رک شبکه و البته توپولوژی یک نتورک باشند.

نرم افزار ساخت دیاگرام رک

مراحل ساخت یک رک دیاگرام

هر نرم افزار طراحی رک دیاگرام از روش‌های مختلفی برای ایجاد یک ساختار گرافیکی از رک و شبکه استفاده می‌کند. به طور کلی برای ساخت یک دیاگرام نیاز دارید تا مراحل مختلفی از تعیین هدف تا  مشخص کردن کانکشن‌ها را انجام دهید.

مشخص کردن هدف

در ابتدا می‌بایست هدف خود را برای ترسیم یک رک دیاگرام مشخص کنید. آیا نیاز دارید تا پیش از خرید قطعات یک نمای کامل را به کارفرما نشان دهید؟ یا صرفاً برای توضیح ارتباطات میان اجزا به همکاران نیاز دارید تا یک دیاگرام را ترسیم کنید. هدف شما هرچه که باشد می‌بایست یک لیست کامل از تجهیزات مورد نیاز تهیه نمایید.

انتخاب قطعات و اجزا

پس از مشخص کردن قطعات مورد نیاز می‌بایست که رک مورد نظر خود را انتخاب و نسبت به جای‌گذاری آن در رک به صورت گرافیکی اقدام نمایید. اگر قطعه مورد نظر شما در لیست قطعات نرم افزار موجود نیست می‌توانید از اشکال هندسی برای مشخص کردن آن استفاده نمایید. البته این موضوع بسیار کم پیش خواهد آمد و نرم افزارهای ترسیم رک دیاگرام با آپدیت‌های متعدد تلاش می‌کنند تا طیف وسیعی از تجهیزات شبکه را درون خود جای دهند.

رک دیاگرام سه بعدی

مشخص کردن کانکشن و اتصالات

پس از قرار دادن قطعات و تجهیزات در رک شبکه و ساخت یک نمای ترسیمی کلی از رک می‌بایست به مشخص کردن کانکشن‌ها و اتصالات قطعات به یکدیگر بپردازید. در این قسمت می‌توانید ورودی‌ها، خروجی‌ها، جریان اطلاعات و حتی شماره‌گذاری‌های مرتبط با قطعات و کانکشن‌ها را نیز انجام دهید.

اضافه کردن توضیحات

اگر در رک دیاگرام ترسیمی خود نیاز به اضافه کردن توضیحات دارید می‌توانید آنها را در این مرحله اضافه کنید. این توضیحات باید به شکلی باشند که یک فرد بتواند به راحتی با مطلعه آن، درباره عملکرد سیستم شبکه شما اطلاعات کاملی را به دست آورد.

استفاده از رک دیاگرام

 

مزایای استفاده از رک دیاگرام

با ساخت یک دیاگرام از کل تجهیزات موجود در سازمان می‌توانید نگاه دقیق‌تری به وضعیت شبکه و ساختار آن داشته باشید. همچنین اگر نیاز به جابه‌جایی و بازچینی رک‌ها داشته باشید به‌وسیله یک دیاگرام می‌توانید در زمان و انرژی صرفه جویی نمایید. مشخص بودن وضعیت کابل کشی و انتقال دیتا می‌تواند شما را از دردسر شناسایی بخش‌های مختلف شبکه نجات دهد.

اگر قبل از خرید قطعات و اتصالات مورد نیاز شبکه نیز به ترسیم و استفاده از یک رک دیاگرام روی آورید می‌توانید در خرید خود صرفه جویی نمایید. با استفاده از یک دیاگرام می‌توانید بفهمید که به چه میزان کابل نیاز، تجهیزات خنک کننده و… نیاز دارید. همچنین با استفاده از رک دیاگرام می‌توانید تا جای ممکن خطاهای فضا یابی را کاهش دهید. این موضوع سبب می‌شود که در زمان کابل کشی مصرف کابل به حداقل رسیده و قدرت شما در مدیریت فضا بیشتر شود.

آنالیز شبکه به وسیله رک دیاگرام

وجود رک دیاگرام نه تنها تجهیزات مورد نظر و ارتباط آنها را با یکدیگر نشان داده؛ بلکه می‌تواند میزان تولید حرارت و چرخش هوا را نیز به شما نشان دهد. این موضوع باعث می‌شود تا بتوانید دید بهتری برای خرید تجهیزات خنک سازی داشته باشید. این موضوع خصوصاً در زمانی که تجهیزات زیادی در یک رک حضور داشته باشند اهمیت خود را نشان خواهد داد.

نکات مهم در زمان ترسیم دیاگرام رک

در زمان ترسیم این دیاگرام نیز باید نکات فنی مهمی را رعایت کنید. برای شما اضافه کردن یک دستگاه به سادگی کشیدن و رها کردن در فضای نرم افزار است. این درحالی است که  این تجهیزات می‌بایست به صورت فیزیکی در دستگاه قرار گیرند. از این رو مواردی همچون وزن و اندازه باید مورد توجه قرار گیرند.

به طور مثال در هنگام ترسیم دیاگرام حتماً به این موضوع توجه داشته باشید که تجهیزات سنگین وزن باید در یونیت‌های پایینی نصب شوند. اگر در زمان ترسیم دیاگرام به این موضوع توجه نکنید در انتها با یک رک کاملاً ناپایدار از نظر فیزیکی مواجه خواهید بود. این موضوع در زمانی که نیاز به جابه‌جایی یا انتقال رک باشد می‌تواند خطر واژگونی رک را به دنبال داشته باشد.

قرارگیری تجهیزات UPS در قسمت‌هایی پایینی به علت وزن زیاد، قرارگیری کنسول مانیتور و کیبورد در قسمت میانی و قرارگیری تجهیزات RAID Array در قسمت بالایی یا میانی سرورها از جمله مواردی هستند که در زمان ترسیم یک دیاگرام باید به آنها توجه داشته باشید.

ترسیم رک دیاگرام

سخن پایانی

اگر در صنعتی فعالیت می‌کنید که رابطه مستقیمی با شبکه و تجهیزات آن دارد یادگیری نحوه ترسیم یک رک دیاگرام می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. با استفاده از یک رک دیاگرام حتی قبل از خرید تجهیزات و قرارگیری آنها درون رک می‌توانید مشکلات احتمالی را شناسایی و آنها را بدون هیچ‌گونه هزینه‌ای رفع کنید. بسیاری از شرکت‌های فعال در حوزه شبکه دانش ترسیم یک دیاگرام را یک نیاز می‌دانند. پس اگر به دنبال یافتن شغل در این بازار هستید با شرکت در دوره‌های آموزشی یا مشاهده ویدئو و خواندن کتاب‌های آموزشی نحوه ترسیم یک دیاگرام را فرا گیرید.

همیشه این نکته را مد نظر داشته باشید که یک دیاگرام می‌بایست چه از نظر نرم افزاری و چه از نظر سخت افزاری کاملاً دقیق و با توضیحات مفصل ارائه شود، به‌طوری که یک فرد بدون هیچ‌گونه دانش درباره نحوه فعالیت شبکه و توپولوژی آن بتواند با بررسی دیاگرام ترسیم شده نحوه کار شبکه و تجهیزات موجود در آن را به خوبی فرا گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش پودسان در کمترین زمان پاسخگو هستند