به پـودسـان خـوش آمدید

سوئیچ تجمیع چیست؟ سیر تا پیاز سوئیچ تجمیع

فهرست مطالب

سوئیچ تجمیع چیست

سوئیچ تجمیع چیست؟ این یک واحد در شبکه است که قادر به اتصال چند شبکه به یک پیوند تکی می‌باشد. این کار به بهبود عملکرد و افزایش پهنای باند شبکه منجر می‌شود. به طور معمول، سوئیچ های تجمیع از پروتکل‌های تجمیع پیوند مانند پروتکل کنترل تجمیع پیوند (LACP) و تجمیع اترنت برای ترکیب چندین پیوند در یک اتصال منطقی و یکپارچه استفاده می‌کنند. بنابراین، این سوئیچ‌ها قابلیت ارائه انعطاف‌پذیری بالا و مقیاس‌پذیری را دارند و امکان گسترش سریع و آسان شبکه یا تنظیم مجدد آن را فراهم می‌کنند. در بسیاری از موارد، سوئیچ های تجمیع در شبکه‌های با ترافیک بالا یا تعداد زیادی کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا قادر به بهترین توزیع داده‌ها در چندین پیوند هستند. اگر شما کسی هستید که قصد استفاده و پیکربندی سوئیچ های تجمیع را دارید می‌توانید با شرکت پودسان در ارتباط باشید.

 

مطلب مرتبط : انواع سوئیچ شبکه را بشناسید

 

سوئیچ تجمیع چیست؟

تصور کنید که بین دو روستا یک جاده وجود دارد که مردم می‌توانند از آن برای رفت و آمد استفاده کنند. اگر یک جاده دیگر نیز بین این دو روستا ساخته شود، این باعث افزایش سرعت تردد مردم و افزایش امکان استفاده در صورت بروز مشکلاتی مانند ریزش کوه، برف یا حوادث دیگر می‌شود؛ در این صورت می‌توان از جاده دیگر برای برقراری ارتباط بین دو روستا استفاده کرد. هدف استفاده از استاندارد و پروتکل تجمیع لینک یا Link Aggregation نیز همین است.

به جای استفاده از یک لینک اترنت بین دو سوئیچ یا دو دستگاه شبکه یا یک سوئیچ و یک دستگاه شبکه؛ چندین لینک به منظور افزایش پهنای باند و سرعت انتقال اطلاعات بین این دو دستگاه برقرار می‌شود و این امکان را فراهم می‌کند تا از افزونگی بیشتری بهره‌برداری کنیم. پیاده‌سازی Link Aggregation در شکل ساده‌تر خود به اتصال دو سوئیچ به یکدیگر از طریق دو کابل اترنت اشاره دارد. به عنوان مثال، اتصال یک دستگاه NAS به یک سوئیچ با استفاده از دو کابل اترنت با سرعت‌های صد مگابیتی یا هزار مگابیتی از این تکنیک بهره‌مند می‌شود.

 

مواردی که باید در زمان انتخاب سوئیچ های تجمیع در نظر گرفته شوند:

موارد مهم در انتخاب سوئیچ تجمیع چیست ؟ در زمان انتخاب سوئیچ های تجمیع برای شبکه‌ها، برخی موارد بسیار مهم و حیاتی هستند که باید در نظر گرفته شوند تا عملکرد بهینه و پایداری شبکه تضمین شود. در ادامه به مواردی که باید در زمان انتخاب سوئیچ های تجمیع در نظر گرفته شوند اشاره می‌شود:

 

  • پهنای باند Backplane و نرخ ارسال بسته:

اگر پهنای باند صفحه پشتی و نرخ ارسال بسته محدود باشد، عملکرد سوئیچ در معرض خطر قرار می‌گیرد و ممکن است منجر به ازدحام شود. با این حال، اکثر سوئیچ های موجود در بازار، مانند سوئیچ FS S5800-48T4S، قادر به پشتیبانی از سرعت‌های سوئیچینگ سریع هستند. بنابراین، هنگام انتخاب سوئیچ تجمیع، می‌توانید بر اساس نیازهای واقعی خود، سوئیچ مناسب را انتخاب کنید تا از هدر رفتن منابع جلوگیری کنید.

 

  • نوع پورت و تعداد پورت:

داده‌های چندین سوئیچ باید قبل از ارسال به سوئیچ اصلی توسط سوئیچ تجمیع ترکیب شوند. بنابراین، هنگام انتخاب سوئیچ تجمیع باید نوع و تعداد پورت‌های اتصال به سوئیچ های دسترسی شبکه را در نظر بگیرید. همچنین با توجه به امکانات رشد شبکه، می‌بایست سوئیچی با پورت‌های مقیاس‌پذیر انتخاب کنید.

 

  • سرعت پورت:

در تعیین نرخ پورت‌ها باید به لینک‌های بالا و پایین توجه داشته باشید. سرعت پورت‌ها می‌تواند یکسان یا متفاوت باشد. به عنوان مثال، اگر یک سوئیچ تجمیع با یک سوئیچ دسترسی با سرعت 10G متصل شود، پورت‌های downlink با سرعت 10G باید انتخاب شوند.

 

نقش سوئیچ تجمیع در شبکه

نقش سوئیچ تجمیع چیست ؟ این سوئیچ نقش مهمی در عملکرد شبکه ایفا می کند. این سوئیچ واقع در وسط معماری شبکه قرار می‍‌‌گیرد و وظیفه کنترل داده‌های ارسال شده از لایه پایین (سوئیچ لایه دسترسی) را بر عهده دارد و به طور همزمان داده‌ها را به لایه بالایی (سوئیچ لایه هسته) گزارش می دهد. این امکان جریان کارآمد ترافیک شبکه را تسهیل می کند و به بهبود عملکرد شبکه کمک می‌کند. بعد از دریافت داده‌ها از سوئیچ دسترسی، سوئیچ تجمیع وظایفی مانند مسیریابی محلی، فیلتر کردن، تعادل ترافیک و مدیریت اولویت QoS را انجام می‌دهد. سپس داده‌ها را برای مکانیسم‌های امنیتی، ترجمه آدرس IP و مدیریت چندپخشی پردازش می‌کند. در نهایت، با توجه به نتیجه پردازش، داده‌ها را به سوئیچ لایه هسته ارسال می‌کند یا مسیریابی محلی را برای اطمینان از عملکرد طبیعی لایه هسته انجام می‌دهد.

 

سوئیچ تجمیع

همچنین بخوانید : کابل شبکه چیست؟

 

تفاوت بین سوئیچ دسترسی و سوئیچ تجمیع چیست ؟

  • در سطح عملیاتی: سوئیچ دسترسی معمولاً در شبکه‌هایی قرار دارد که کاربران می‌توانند به طور مستقیم به شبکه متصل شوند یا از آن دسترسی داشته باشند. از طرف دیگر، سوئیچ تجمیع به منظور کاهش بار روی تجهیزات لایه اصلی استفاده می‌شود و وظایفی از قبیل انتقال و توزیع داده، اجرای سیاست‌ها، امنیت و مدیریت دسترسی گروه‌های کاری را انجام می‌دهد.

 

  • در مورد امکانات: سوئیچ های تجمیع باید از عملکرد بیشتری نسبت به سوئیچ های دسترسی برخوردار باشند تا ترافیک دستگاه‌های دسترسی را مدیریت کرده و با رابط‌های کمتر و نرخ سوئیچینگ سریع‌تری سازگاری داشته باشند. به عبارت دیگر، سوئیچ های تجمیع نیاز به توانایی مدیریت ترافیک بیشتری دارند. در مقابل، سوئیچ دسترسی در اصل پهنای باند کافی را برای دسترسی به لایه دسترسی فراهم می‌کند و ویژگی‌های مدیریتی کاربرانی مانند احراز هویت آدرس، احراز هویت کاربر و جمع‌آوری اطلاعات کاربر را ارائه می‌دهد.

 

سوالات متداول

۱. آیا سوئیچ تجمع باعث افزایش سرعت می شود؟

سوئیچ تجمیع می‌تواند باعث افزایش سرعت انتقال داده در شبکه شود، اما این تاثیر به عوامل مختلفی اعمال می‌شود، از جمله ترافیک شبکه و تعداد لینک‌های تجمیع شده. به عبارت دیگر، در شرایط خاص، سوئیچ تجمیع می‌تواند سرعت را افزایش دهد.

۲. آیا سوئیچ تجمع سرعت NAS را افزایش می دهد؟

سوئیچ تجمیع همچنین می‌تواند سرعت NAS (شبکه ذخیره‌سازی پیوسته) را افزایش دهد. این افزایش سرعت به ویژه در صورت استفاده از چندین لینک اترنت بین NAS و سوئیچ تجمیع ممکن است مشهود باشد، زیرا این لینک‌های تجمیع شده می‌توانند پهنای باند بیشتری را فراهم کنند و انتقال داده‌ها را تسهیل کنند.

 

سخن پایانی

سوئیچ تجمیع چیست ؟ یک ابزار حیاتی در شبکه‌های کامپیوتری است که با افزایش پهنای باند، بهبود عملکرد شبکه، و افزایش اطمینان ارتباطی میان دستگاه‌ها کمک می‌کند. با توجه به تمام این ویژگی‌ها و اهمیت سوئیچ تجمیع در بهره‌وری شبکه‌ها، شرکت پودسان ، پیشرو در ارائه تجهیزات شبکه ،  با تلفن تماس 02166932848 آماده است تا به شما در تامین و پیکربندی سوئیچ های تجمیع با بهترین کیفیت و خدمات مشاوره‌ای کامل کمک نماید. از این طریق می‌توانید شبکه خود را به بهره‌وری و امنیت بیشتری دست یابید و تجربه متمایزی از ارتباطات شبکه‌ای را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش پودسان در کمترین زمان پاسخگو هستند