به پـودسـان خـوش آمدید

فرق فیبر و کابل شبکه با یکدیگر چیست ؟ + خصوصیات هر کدام

فهرست مطالب

فرق فیبر و کابل

فرق فیبر و کابل شبکه که هر دو مفاهیم اساسی در دنیای ارتباطات و انتقال داده‌ها به صورت نوری به شمار می‌روند و اگرچه کم به نظر می‌رسد اما تفاوت‌های مهمی دارد که برای درک بهتر عملکرد و کاربردهای آنها ضروری است. فناوری اطلاعات و ارتباطات بر اساس انتقال داده‌ها مبتنی است. انتقال داده‌ها در یک محیط گسترده‌تر از یک رایانه انجام می‌شود، که به وجود یک شبکه منجر می‌شود. این شبکه ممکن است به تعداد محدودی دستگاه در مکان‌های مختلف محدود شود، از جمله خانه یا محیط‌های کاری و همچنین ممکن است در مقیاس‌های بزرگتری اجرا شود. سرعت و امنیت انتقال داده‌ها در این شبکه‌ها بسیار حیاتی است. یکی از مهم‌ترین عواملی که بر این دو معیار تاثیر می‌گذارد، انتخاب مناسب کابل‌هاست. در این مقاله، ما قصد داریم تفاوت‌های موجود بین کابل های شبکه و فیبر نوری را بررسی کنیم. لازم به ذکر است اگر شما کسی هستید که قصد دارید از فیبر و کابل استفاده کنید با شرکت پودسان ، ارائه دهنده انواع تجهیزات شبکه ، در ارتباط باشید.

 

فرق فیبر و کابل شبکه چیست؟

فیبر و کابل شبکه دو واژه متداول در دنیای فناوری و ارتباطات هستند. در اینجا به بررسی تفاوت‌ها و کاربردهای این دو و فرق فیبر و کابل شبکه خواهیم پرداخت.

 

  1. یکی از مشکلات کابل های شبکه تداخل الکترومغناطیسی بود. این کابل‌ها از سیگنال‌های الکتریکی برای انتقال داده استفاده می‌کردند و برای جلوگیری از تداخل با محیط، از محافظ‌ها استفاده می‌شد، اما تداخل الکترومغناطیسی به‌صورت کامل قابل اجتناب نبود. در برخی موارد، این تداخلات حتی می‌توانستند در مکان‌هایی که ژنراتورهای تولید برق وجود داشت، به وقوع بپیوندد و به‌علاوه از جمله مشکلاتی مثل آتش‌سوزی نیز می‌شد.
  2. فیبر نوری که از نور برای انتقال داده استفاده می‌کند، تداخلات دستگاه‌های الکترونیکی را نادیده می‌گیرد، زیرا نور قادر به هدایت الکتریسیته نیست. این کابل‌ها برای مکان‌هایی که فشارهای قوی در آن‌ها وجود دارد، به‌ویژه در اتصالات برق و مناطق با خطر انفجار مناسب‌اند.
  3. امنیت شبکه نیز برای کاربران شبکه‌های ارتباطی و اطلاعاتی بسیار حائز اهمیت است. فیبر نوری در این خصوص بهتر عمل می‌کند زیرا داده‌ها در کابل های شبکه از طریق مفتول‌های مسی انتقال پیدا می‌کنند و در مقابل رهگیری آسیب‌پذیرتر هستند. از این رو، استفاده از فیبر نوری می‌تواند به افزایش امنیت اطلاعات کمک کند.
  4. رهگیری اطلاعات ارسالی از طریق کابل های فیبر نوری بسیار دشوارتر از کابل های شبکه است. سیگنال‌های ارسالی توسط مس به راحتی قابل خواندن هستند و حتی یک هکر تازه‌کار هم می‌تواند این کار را انجام دهد؛ اما این مسئله برای نور آنقدر آسان نیست. به همین دلیل بسیاری از افراد فیبر نوری را جایگزین کارت‌های شبکه می‌کنند تا امنیت اطلاعات خود را با درصد بالاتری تضمین کنند.
  5. در مورد سرعت انتقال داده در بررسی فرق فیبر و کابل ، از زمانی که کابل های فیبر نوری معرفی شدند، همیشه به نظراتی بهتر از کابل های شبکه برخوردار بودند. این تفاوت در سرعت به گونه‌ای مشهود بود که نیاز به مقایسه آن‌ها وجود نداشت. با این حال، نباید این نکته را نادیده بگیریم که کابل های شبکه نیز به علت پیشرفت‌هایی در فناوری اترنت توانستند سرعت‌هایی مشابه فیبر نوری را ارائه دهند. با این حال، در مقایسه با کارت‌های شبکه‌ای که در گذشته استفاده می‌شدند، فیبر نوری به طور عمده بهتر عمل می‌کند.

 

تفاوت فیبر و کابل

 

ویژگی های کابل شبکه چیست؟

در ادامه توضیحات مرتبط با فرق فیبر و کابل باید توضیحی درباره کابل های شبکه و فیبر نوری ارائه دهیم. کابل شبکه ، یک نوع کابل استفاده شده در ایجاد شبکه‌های محلی است و از جنس مس تولید می‌شود، همان‌طور که از نام آن نیز پیداست. این شبکه‌ها به انگلیسی به عنوان “Local Area Network” یا به اختصار “کابل LAN” نیز شناخته می‌شوند. در گذشته، این کابل‌ها به دلیل سرعت کمتر نسبت به کابل فیبر نوری، مشهور بودند، اما امروزه با وجود نسخه‌های پیشرفته‌تر، این مفهوم دیگر کاملاً درست نیست. امروزه کابل های شبکه با سرعت‌های تا 100 مگابیت بر ثانیه و حتی نوعی به نام “گیگابیت اترنت” که سرعت 1000 مگابیت بر ثانیه را ارائه می‌دهد، وجود دارند. با توجه به اهمیت بالای سرعت در انتقال داده‌ها در حال حاضر، بهترین انتخاب استفاده از کابل های شبکه با سرعت گیگابیت است. این کابل‌ها دارای چهار جفت سیم هستند، که دو جفت از آن‌ها برای ارسال داده و دو جفت دیگر برای دریافت داده به کار می‌روند و انتقال داده در آن‌ها از طریق سیگنال‌های الکترونیکی انجام می‌شود. کابل های Cat5e و Cat6 نمونه‌هایی از کابل های شبکه هستند که توانایی انتقال سریع داده را دارند.

 

ویژگی های کابل فیبر نوری

در این تکنولوژی، بجای استفاده از جریان الکتریکی برای انتقال داده‌ها، از نور برای این هدف بهره می‌برند. این اختلاف، یکی از تفاوت ها و فرق های مهم بین کابل های شبکه و فیبر نوری است. کابل فیبر نوری از رشته‌های بسیار نازک از شیشه ساخته شده است که وظیفه انتقال داده‌ها با استفاده از نور را برعهده دارند. حتی این رشته‌ها از موی انسان نیز باریک‌تر هستند. این کابل‌ها به دو نوع چند حالته و تک حالته تقسیم می‌شوند. نوع تک حالته از نور لیزر برای انتقال داده استفاده کرده و نسبت به نوع چند حالته نازک‌تر هستند. از نظر قیمت نیز، کابل فیبر نوری تک حالته نسبت به چند حالته گران‌تر است. این کابل‌ها سرعت انتقال داده را در محدوده 10 مگابیت بر ثانیه تا 10 گیگابایت بر ثانیه ارائه می‌دهند.

 

سوالات متداول

۱. فیبر نوری بهتر از کابل شبکه است؟

فیبر نوری و کابل ها هر کدام ویژگی‌ها و مزایا منحصر به فردی دارند و به نیازها و شرایط مورد نظر بستگی دارد که کدام یک بهتر است. از جمله فرق های آن ها فیبر نوری از سرعت انتقال داده بالا، امنیت بیشتر در انتقال داده‌ها و عدم تداخل الکترومغناطیسی برخوردار است. همچنین، از نظر مقاومت در مقابل شرایط محیطی مانند افت درجه حرارت و رطوبت، بهتر عمل می‌کند. از سوی دیگر، کابل‌ها به عنوان گزینه‌ای ارزان‌تر ممکن است در مواقع خاص مفید باشند و معمولاً برای کاربران خانگی یا کاربرانی که به سرعت بالای اتصال نیاز ندارند، مناسب‌تر هستند. بنابراین، تصمیم بهترین فناوری به نیازها و اولویت‌های خود بستگی دارد.

۲. یک تفاوت اصلی بین کابل شبکه و فیبر FTTH چیست؟

یک فرق اصلی بین کابل شبکه و فیبر در نحوه ارتباط است. در FTTH، کابل فیبر نوری مستقیم به خانه‌ها و مکان‌های مسکونی کشیده می‌شود و ارتباط اینترنت و خدمات دیگر به صورت مستقیم از طریق فیبر نوری برقرار می‌شود. این به معنای ارتقاء سرعت و کیفیت اتصال به اینترنت برای کاربران منزل است و تفاوت آن با استفاده از کابل های مسی که از خطوط تلفن قدیمی استفاده می‌کنند، واضح است.

 

سخن پایانی

در پایان مقاله حول موضوع فرق فیبر و کابل شبکه ، باید توجه داشت که فیبر نوری و کابل های شبکه دو انتخاب مهم در دامنه اتصالات شبکه و انتقال داده‌ها هستند. فیبر نوری به دلیل مزایایی چون عدم تداخل الکترومغناطیسی، امنیت بالا، سرعت انتقال داده بالا، و قابلیت انتقال بر روی مسافت‌های طولانی، به یک انتخاب برتر در بسیاری از موارد تبدیل شده است. از طرف دیگر، کابل های شبکه نیز به عنوان گزینه‌ای ارزان‌تر و در مواقع خاص ممکن است مناسب باشند. در نهایت، برای انتخاب بهترین گزینه برای شبکه‌ها و ارتباطات خود، به نیازها و مشخصات خاص مورد نظرتان توجه کنید. برای مشاوره بیشتر و انتخاب مناسب ترین تجهیزات و کابل‌ها، می‌توانید با شرکت پودسان از طریق شماره 02166932848 تماس بگیرید. شرکت پودسان با سال‌ها تجربه در زمینه ارتباطات و تجهیزات شبکه، می‌تواند به شما در انتخاب و اجرای بهترین راهکارهای شبکه کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش پودسان در کمترین زمان پاسخگو هستند