به پـودسـان خـوش آمدید

با بهترین راهکارها برای محافظت از کابل شبکه در فضای باز آشنا شوید!

فهرست مطالب

محافظت از کابل شبکه

محافظت از کابل شبکه در فضای باز یکی از بزرگترین چالش هایی است که بسیاری از کاربران شبکه با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. این کابل ‌های کاربردی که تحت عنوان کابل اترنت نیز شناخته می ‌شوند، موجبات اتصال رایانه ها، سوئیچ ها، روترها و… به یکدیگر را فراهم می سازند. پر واضح است که اتصالات مذکور در شرایط و مناطق گوناگون به کار گرفته شده و گاها در برابر شرایط جوی نامساعد قرار می گیرند. بی شک استفاده از این کابل ها در فضای باز آن ها را در برابر خطرات احتمالی بسیاری قرار می دهد. همین موضوع موجب شده که محافظت از کابل های شبکه در فضای باز به مسئله ای حائز اهمیت تبدیل شود.

شاید عجیب و غیر قابل باور به نظر برسد، اما حقیقت این است که با چند راهکار ساده می‌توانید به ایمن‌سازی کابل‌های شبکه در مقابل تهدیدات کوچک و بزرگ بپردازید. مایلید به اتفاق با این راهکارهای بی‌نظیر آشنا شده و نکات نگهداری و افزایش طول عمر کابل‌های شبکه را مورد بحث و بررسی قرار دهیم؟!

 

نحوه مراقبت از کابل شبکه

سه روش اصولی و کارآمد وجود دارند که شما را در راستای محافظت از کابل شبکه و حفظ سلامت این اتصالات کاربردی یاری می دهند. با به کارگیری این روش ها، می توانید با خیالی راحت کابل های مورد نظرتان را در فضای باز مورد استفاده قرار داده و نگران خرابی آسیب دیدگی آن‌ها نباشید. البته لازم است جانب احتیاط را رعایت نموده و دقت را سرلوحه کارتان قرار دهید تا به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید!

 

محافظت از کابل شبکه در برابر صاعقه و طوفان

 

راهکارهایی تضمینی برای کاهش خطرات ناشی از صاعقه و طوفان

یکی از روش های موجود برای کاهش احتمال ضربه و آسیب دیدگی کابل های شبکه در هوای طوفانی ضد آب کردن جعبه کانکتور می باشد. بدین منظور کافیست نسبت به تعویض صفحه پوشش با یک روکش بیرونی اقدام نموده و با قرار دادن مُهر و موم سیلیکونی بر روی لبه‌های خارجی، مقاومت جعبه را به حد اعلا برسانید. دور نگه داشتن آفات و حشرات از دیگر مزایای این روش محافظت از کابل شبکه در فضای باز می باشد.

استفاده از کابل های ضد آب یکی دیگر از روش های محافظت از کابل شبکه در هوای طوفانی است. این کابل ها گزینه ای ایده آل برای استفاده در برابر نوسانات برق و آسیب های ناشی از طوفان های سهمگین هستند. با خرید و استفاده از این کابل ها شبکه تان را در مقابل تهدیدات طوفان ایمن کنید!

مسلما کنترل رعد و برق به منظور محافظت از کابل شبکه از توان شما خارج است. اما خیلی ساده و بی دردسر می توانید به کنترل برق ناگهانی که باعث آسیب دیدگی کابل شبکه می شود، بپردازید. برای این کار کافیست از کابل های شبکه و کانکتورهایی استفاده نمایید که قادر به مقاومت در برابر نوسانات حداقل 6 کیلو ولت هستند. البته باید بدانید که گاهی اوقات این کابل‌ها نیز در برابر نوسانات ناشی از رعد و برق آسیب دیده و شبکه را دچار اختلال می‌کنند.

استفاده از کابل‌های دارای روکش پلی اتیلن که مقاومت فوق‌العاده ای در برابر دمای شدید از خود به نمایش می‌گذارند، یکی دیگر از روش‌های محافظت از کابل شبکه است. وجود لایه پلی اتیلن بر سطح این کابل ها، آن ها را به گزینه ای ایده آل برای استفاده در فضای باز تبدیل نموده است.

 

محافظت از کابل شبکه در برابر اشعه UV و رطوبت

 

 

راهکارهایی مناسب برای کاهش خطرات ناشی از اشعه UV و رطوبت

یکی از بهترین روش های محافظت از کابل شبکه در برابر تهدیدات اشعه UV، استفاده از کابل های دارای پوشش مقاوم در مقابل این اشعه است. کابل های مذکور که دارای برچسب “مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش” هستند، گزینه ای مناسب برای قرارگیری در معرض تابش نور خورشید محسوب می شوند!

بسیاری از افراد بر این باورند که به کارگیری کابل شبکه PVC در کابل کشی شبکه، به معنای مقاومت اتصالات ایجاد شده در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید است. با این حال جالب است بدانید که بسیاری از این کابل ها از چنین ویژگی ای برخوردار نبوده و در صورت رویارویی با این اشعه، به شدت آسیب می بینند. از همین رو توصیه می شود که در هنگام تهیه کابل های پی وی سی، نسبت به خرید نوع دارای پوشش UV آن ها اقدام نمایید.

به کارگیری کابل‌های پر از ژل یکی از موثرترین روش‌های محافظت از کابل‌های شبکه ای است که در محیط‌های مرطوب مورد استفاده قرار می‌گیرند. وجود این ژل موجب پوشش دهی سیم های داخل کابل شده و از نفوذ رطوبت به درون آن جلوگیری به عمل می آورد.

 

 

 

محافظت از کابل شبکه در هنگام دفن در زیر زمین

راهکارهایی کارآمد برای کاهش خطرات ناشی از دفن کابل های شبکه در زیر زمین

ایمن ترین گزینه دفنِ کابل هایِ شبکه در زیرِ زمین، انتخاب کابل شبکه دفن مستقیم است. به یاد داشته باشید که کابل های شبکه اولیه را دفن نکنید. چرا که طراحی و تولید آن ها برای اجرا در شرایط زیر زمینی صورت نپذیرفته است. تنها نسبت به دفن کابل هایی اقدام نمایید که دارای برچسب “دفن مستقیم” هستند. این دسته از کابل ها، با به کارگیری مواد ضد آب قوی ساخته شده اند و از مقاومتی عالی در برابر آسیب جوندگان و آفات بزرگتر برخوردار می باشند.

یکی از بهترین روش‌های محافظت از کابل شبکه ای که دارای برچسب دفن مستقیم نیست، این است که آن را در یک مجرای PVC قرار داده و سپس دفن کنید. بیش از 90 متر از کابل شبکه خود را در زیر زمین اجرا نکنید. چرا که ممکن است این کار فراتر از ظرفیت انرژی کابل بوده و موجبات آسیب پذیری آن را فراهم سازد. در صورت نیاز به پوشش دهی مساحت 90 متر یا بیشتر می توانید از چندین کابل استفاده نمایید.

 

نگهداری از کابل های شبکه

 

 

نکات نگهداری از کابل های شبکه

کابل های شبکه بخشی بنیادی و مهم در زیرساخت های ارتباطی مدرن محسوب می شوند. بی شک نگهداری از این کابل ها دارای نکات و ترفندهایی است که آشنایی با آن ها برای شما که کاربر یک شبکه کامپیوتری هستید، خالی از لطف نخواهد بود. مهم ترین نکات محافظت از کابل شبکه که رعایت آن ها در هر شبکه ای الزامی به نظر می رسد، به قرار زیر هستند:

  • نوع مناسب کابل شبکه را مورد استفاده قرار داده و بدین ترتیب؛ کیفیت انتقال اطلاعات، پایداری و ایمنی، عملکرد عالی و سازگاری شبکه را تضمین نمایید.
  • از به کارگیری تجهیزات ضروری در راستای مدیریت کابل غافل نشوید. از جمله مهم ترین این تجهیزات می توان به رک های کابلی، تای رپ ها، روکش های محافظ، تجهیزات تهویه و… اشاره کرد.
  • از یک برنامه منظم برای نگهداری، بازبینی و تعمیر کابل ها تبعیت کنید تا از هرگونه آشفتگی به دور باشید!
  • استفاده از ابزارهای حفاظت فیزیکی از کابل ها را از یاد نبرید. مهم ترین این ابزارها عبارتند از: کابل کش ها، لوله های حفاظتی، کاست و نیوترالیزرها و…

 

نکات افزایش عمر کابل های شبکه

اگر دوست دارید طول عمر کابل های شبکه تان را به طرز معجزه آسایی افزایش دهید، این نکات اساسی را از یاد نبرید:

  • کابل شبکه را متناسب با نیاز شبکه انتخاب نمایید. توجه به برند تولیدکننده کابل و مدل کابل شبکه در هنگام خرید این تجهیزات بسیار ضروری تر از چیزی است که فکرش را می کنید!
  • از ورود آسیب به روکش کابل های شبکه جلوگیری به عمل آورید. آن ها را اصولی حمل کنید و مانع از برخورد آن ها با سطوح تیز و برنده شوید.
  • کابل ها را به صورت حرفه ای و با استفاده از ابزارآلات مخصوص نصب نمایید.
  • کابل ها را تحت فشار، کشیدگی و خمیدگی قرار ندهید.
  • از نگهداری و تعمیر به موقع کابل های شبکه غافل نشوید.
  • سوابق کابل اعم از زمان خرید و نصب، نوع تعمیرات انجام شده و… را یادداشت نمایید. این کار تاثیر به سزایی در نگهداری و مدیریت اصولی کابل ایفا می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش پودسان در کمترین زمان پاسخگو هستند