به پـودسـان خـوش آمدید

هر آنچه که باید هنگام نصب رک سرور بدانید! + 5 تا از نکات مهم و کلیدی

فهرست مطالب

نصب رک سرور

چه نکاتی را باید موقع نصب نصب رک سرور شبکه مورد توجه قرار دهیم؟ روش نصب رک در شبکه چگونه است؟ چه نوع رک برای شبکه ما مناسب است؟ در این مقاله از ارتباطات شبکه پودسان به نکات مهم در نصب رک شبکه می‌پردازیم و همچنین آرایش کابل شبکه در رک سرور را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

به طور کلی خرید رک برای سرور ما یکی از مهمترین بخش‌های طراحی مرکز داده به شمار می‌رود. اما فرآیند مذکور از حساسیت بالایی برخوردار است. چه یک محفظه یا 100 رک، نکته اصلی اینجتست که فضای فیزیکی موجود در محیط خود را بهینه نماییم و همچنین کارایی را به حداکثر برسانیم. در نصب رک سرور نکاتی بسیار مهم وجود داترد که باید حتماً به آن توجه داشته باشیم. برای آشنایی بیشتر با صفر تا صد نکات رک سرور در ادامه مقاله پیش‌رو با ما همراه باشید.

فهرست مطالب در این مقاله:

 • رک سرور چیست؟
 • چگونه رک را نصب کنیم؟
 • نکات مهم در نصب رک سرور
 • نتیجه گیری

رک سرور چیست؟

رک سرور چیست؟

پیش از اینکه به موضوع اصلی این مطلب بپردازیم، برای آن دسته از مخاطبانی که با رک سرور آشنایی ندارند، توضیحاتی اجمالی ارائه می‌گردد. به زبان ساده، محصول مذکور، سروری است که جهت نصب روی قفسه ساخته می‌شود که امکان استفاده بهتر از فضای عمودی را فراهم می‌سازد. در واقع تاریخچه استفاده از سرورهای رک به دهه 1980 می‌رسد، موقعی که شرکت‌ها شروع به ساخت آن‌ها با هدف صرفه‌جویی در فضا و بهبود شرایط سیستم خنک‌کننده نمودند. در حال حاضر بسیاری از کسب‌وکارها جهت نیازهای محاسباتی به سرور رک متکی هستند.

به طور کلی درک اینکه چرا رک سرورها حائز اهمیت هستند امر چندان دشوار ینیست. رک سرورها روشی جهت ذخیره و پردازش کارآمد داده‌‌ها را ارائه می‌دهند که برای عملیات تجاری مدرن بسیار حیاتی است.

 

چگونه رک را نصب کنیم؟

پیش از آموزش نصب رک، باید اذعان نماییم که انتخاب جای مناسب جهت آرایش رک اولین قدم در این فرایند است. در واقع بهتر است که رک شبکه بهتره در محلی جداگانه‌ مثل یک اتاق قرار گیرد. به این جهت که رک سرور گرما و صدای زیادی تولید می‌کند. چنانچه محلی مجزا برای رک نداشته باشیم، می‌توانیم آن را در محل تردد نصب نماییم. باید به این نکته مهم توجه داشته باشیم که دمای محل نصب رک سرور حتماً قابل‌یت کنترل و مجهز به تهویه باشد. چرا که عدم کنترل دما موجب آسیب رسیدن به تجهیزات شبکه خواهد شد.

از دیگر نکات مهم که باید بدان توجه داشت، نحوه صحیح قراردادن تجهیزات در رک سرور است. در ابتدا کابل‌ها را با برچسب باید به طور دقیق مشخص نماییم. زیرا این کار موجب ترسیع در فرایند نصب رک سرور می‌شود. جهت استفاده از کابل‌ها با تراکم زیاد و توزیع راحت‌تر، باید از پچ پنل‌ها استفاده نماییم. در حقیقت بهره‌مندی از پچ پنل درصد خطا حین نصب را بسیار کاهش می‌دهد. البته غیر از پچ پنل، مدیریت‌کننده کابل عمودی و افقی، باکس فیبر نوری و کمربندها از نکات رک سرور هستند که بسیار کاربردی محسوب می‌شوند.

حال جهت قرارگیری تجهیزات داخل رک سرور، باید در نحوه چینش تجهیزات دقت بالایی داشته باشیم. ذکر این نکته ضرورت دارد که ابتدا تجهیزات سنگین در قفسه‌های زیر رک قرار گیرند و تجهیزات سبک‌تر را بالا قرار دهیم. همچنین جهت حفظ تعادل UPS و باتری، به خاطر وزن سنگین، بهتره است که در پایین قرار بگیرند. صفحه‌کلید، نمایشگر و موس نیز در قسمت میانی نصب می‌شوند. جهت دید ملوب ال‌ای‌دی و پورت دستگاه، روتر و سوئیچ‌ها را باید بالای رک نصب کنیم. در ادامه مقاله به بررسی نکات رک سرور که باید به آن توجه شود، می‌پردازیم.

نکات مهم در نصب رک سرور

نکات مهم در نصب رک سرور

در این بخش از مقاله قصد داریم تا نکات مهم در زمان نصب رک سرور را مورد بررسی قرار دهیم، که توجه به آن‌ها بسیار حائز اهمیت است.

 1. محل جای گیری رک سرور

باید اذعان کرد که رک سرور، در واقع مهم‌ترین ابزار برای هر کسب‌وکار یا سازمانی است که از هر لحاظ باید در ایمنی کاملی باشد. به موجب این امر باید اتاقی را جهت قرار گیری رک سرور انتخاب نماییم که تا حدممکن از عوامل خطرزایی نظیر سیستم برق، موتور خانه و آبدار خانه دور باشد. به عبارتی دیگر، رک سرور باید در اتاقی جای گیرد که از تمام عوامل طبیعی و غیرطبیعی خطرساز برای رک، محافظت گردد.

 1. کاهش دسترسی به اتاق رک سرور

از دیگر نکات مهم در نصب رک سرور می‌توان به دسترسی سرور اشاره کرد که تنها باید برای افراد محدود مجاز باشد و تا جای ممکن از ورود اشخاصی دیگر به اتاق نگهداری رک خودداری شود. در واقع این نکته مهم در زمان نصب رک، در افزایش امنیت آن نقش بسزایی دارد.

 1. تعبیه سیستم‌های خنک کننده

در واقع قطعاتی که داخل رک سرور جای می‌گیرند، باید به صورت مداوم خنگ نگه داشته شوند تا از آسب به سیستم‌های موجود در رک به خاطر پردازش‌های متوالی جلوگیری شود؛ به موجب این امر استراتژی خنک نمودن رک سرور بسیار حائز اهمیت است. شاید خود رک‌ها هم سیستم‌های خنک داشته باشند، اما این سیستم‌ها توانایی خنک نمودن کلیه قطعات را ندارند. ببا توجه به نکات مذکور، جهت خنک نگه داشتن سرور باید اقدامات لازم زیر صورت پذیرد، که عبارتند از:

 • جای دادن رک دور از وسایل گرمایشی
 • آرایش صحیح و اصولی کابل‌ها جهت عبور جریان هوا
 • قرار ندادن رک سرور کنار دیوار که مانع عبور جریان هوا می‌شود
 • اطمینان از عدم تابش نور خورشید به رک
 • بهره‌مندی از تجهیزات سرمایشی مناسب برای خنک کردن رک سرور
 • انتخاب رک متناسب بر اساس ماهیت قطعات
 1. انتخاب برترین گزینه جهت آرایش رک سرور

از مهم‌ترین مراحل در نصب رک، جای گیری قطعات مختلف در سرور است. پیش از نصب سرور باید بر اساس ساختار رک، قطعات متناسب را انتخاب و به صورتی قرار دهیم که در حین جا به جایی قطعات کمترین مشکل را داشته باشیم. باید به این نکته توجه داشت که از رک‌هایی با سینی متحرک استفاده نماییم که در موقع جابه‌جایی قطعات، به مشکل نخوریم.

 1. استفاده از کابل کشی رک سرور

به این دلیل که تعداد کابل‌های موجود در رک سرور بسیار بالاست، ما باید پیش از نصب قطعات و کابل کشی به فکر کنترل کابل‌ها باشیم تا مدیریت رک بسیار راحت‌تر شود؛ به موجب این امر باید سراغ پچ‌های 24 پورتی برویم. چراکه با این پچ‌ها می‌توان سوئیچ‌های بزرگ‌تری را داخل آن قرار داد و کابل کشی رک را به شکل مطلوب‌تری ساماندهی کرد.

علاوه بر موارد مذکور از دیگر نکات رک سرور در زمان نصب می‌توان به مراحل زیر اشاره کرد:

 • کمربند و برچسب برای کابل‌ها
 • بهره‌مندی از واحد توزیع برق مناسب (PDU)
 • نصب نمودن سیستم کامل اطفاء حریق
 • کنترل دقیق دمای رک سرور

نتیجه گیری

به طور کلی فرآیند نصب رک‌های سرور می‌تواند پیچیده‌تر از آن چیزی باشد که انتظار داریم. به موجب این امر، پیش از شروع باید اطمینان حاصل نماییم که تمامی نکات مهم را در نظر داشته باشیم. در این مقاله ابتدا به معرفی ماهیت رک سرور و کاربرد آن پرداختیم. در ادامه نکات مهم در نصب رک سرور را مورد بررسی قرار دادیم.

امید است مقاله هر آنچه که باید هنگام نصب رک سرور بدانید برای شما مخاطبین محترم مفید بوده باشد. لطفاً پس از مطالعه کامل این مقاله نظرات و تجارب شخصی خود را دربار نصب رک شبکه و سرور با ما به در به اشترک گذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش پودسان در کمترین زمان پاسخگو هستند