به پـودسـان خـوش آمدید

پاور متر فیبر نوری چیست ؟ عملکرد و کاربردها

فهرست مطالب

پاور متر فیبر نوری چیست

بهترین دستگاه اندازه گیری توان فیبرهای نوری

شاید بیشتر مردم با اصطلاح فیبر نور یا همان فناوری فیبر نوری آشنا باشند و شاید عده خیلی کمی از این افراد با کاربرد این فیبر نوری آشنایی داشته باشند. فیبر نوری رشته‌ های نازک و بلندی هستند که شبیه شیشه یا پلاستیک بوده و بسیار شفاف هستند. قطر آنها تقریبا به اندازه موی سر یک انسان است و در بسته‌ هایی به اسم کابل نوری قرار دارند که برای منتقل کردن سیگنال‌ های نوری در فاصله‌ های طولانی استفاده می ‌شوند. در این مطلب می خواهیم بدانیم پاورمتر فیبر نوری چیست و با کاربرد آن بیشتر آشنا شویم.

 

پاور متر فیبر نوری چیست؟

پاورمترهای نوری و یا همان opm نوعی ابزار هستند که می ‌توانند بسیار دقیق توان فیبرهای نوری در تجهیزات یا توان سیگنال ‌های نوری که توسط کابل فیبر نوری عبور می کند را اندازه‌گیری کنند. امروزه پاورمتر های فیبر نوری را طوری تولید و طراحی می کنند که هم دارای پایداری و اطمینان است و هم می ‌توان آن را با دست حمل کرد.

در جواب سوال پاور متر فیبر نوری چیست باید گفت این دستگاهی است که برای نصب، عیب زدایی، پشتیبانی و حتی رفع ایراد در هر شبکه نوری به کار گرفته می ‌شود. این پاورمترها کاربرد های زیادی در ساختن کابل ‌ها و ارتباط‌ های فیبر نوری و پشتیبانی CATV دارد.

پاورمتر فیبر نوری

کاربردهای پاورمتر فیبر نوری چیست؟

امروزه در تولید و ساخت پاورمترها تغییرات زیادی رخ داده و تکنولوژی های جدیدی به آن اضافه شده است. به علت دارا بودن این خصوصیات کارها و فرایند های  زیادی هم به آنها اضافه شده که این ابزار توان اجرای آن را دارد. پاورمترها دستگاهی بسیار کارآمد است که برای استفاده ساده تر طراحی شده است. برای اینکه بدانیم کاربرد پاورمتر فیبر نوری چیست؟ باید گفت بیشتر در LAN، شبکه‌ های کلان شهری، WAN، CATV و یا شبکه‌ های نوری که دوربرد هستند، برای هدف ‌های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله کاربرد های آن شامل موارد زیر می شود:

 

تست پایداری فیبر

برای انجام پایداری فیبر می ‌توان منبع نوری کالیبره شده را در یک سمت فیبر و در طرف دیگر، پاور متر نوری را قرار داد و پایداری فیبر را اندازه گیری کرد. میزان قدرتی که روی صفحه opm دیده می ‌شود، نشان دهنده قدرت نوری است.

 

اندازه‌گیری طول

استانداردهای عادی کابل مثلTlA-568  طول حقیقی کابل ‌های تحت آزمایش است. میزان افت را اندازه‌گیری کرده و با آزمایش کردن قرقره تایید می ‌شود که میزان فیبری که در قرقره وجود دارد دقیق و درست ارائه شده است یا خیر.

 

اندازه گیری میرایی

برای اینکه بتوان کیفیت نصب فیبر را تعیین کرد، باید حتما میرایی نوری آن را  دقیق اندازه گیری کرد.

 

اندازه‌گیری توان تجهیزات اکتیو

ابزار و تجهیزات اکتیو باید به طور منظم تحت کنترل و ارزیابی قرار بگیرند تا میزان پایداری و سطح قدرت آنها مورد آزمایش و تست قرار بگیرد. دراینجا می خواهیم بدانیم که نقش پاورمتر فیبر نوری چیست؟ باید گفت این پاورمترها قادر هستند، توسط پچ کورد به طور مستقیم به این تجهیزات نصب شوند تا مشخص شود که انتقال دهنده پایدار است یا خیر و در محدوده توانی که تولید کننده ارائه کرده قرار دارد یا خیر؟

 

تست پیج کورد

متصل شدن نامناسب فیبر نشان دهنده این است که از یک پیج کورد فیبر نامناسب استفاده شده که برای تست میرایی این پچ کابل، از پاورمترهای نوری استفاده می ‌شود تا کارایی و عملکرد آنها مورد ارزیابی دقیق تری قرار بگیرد.

 

عملکرد پاور متر فیبر نوری

همان طور که توضیح داده شد، از روش ‌های مهم و اصلی برای اندازه گیری و تست ارتباط ‌های نوری استفاده می شود و با به کار گرفتن دستگاه ‌های پاورمتر فیبر نوری مقدار افت لینک فیبر نوری را تعیین می کنند. در ادامه این مطلب می خواهیم بدانیم عملکرد پاورمتر فیبر نوری چیست و چگونه انجام می ‌شود. در حالت عادی بیشتر پاورمترها در دو جهت گیرنده و فرستنده خود با متصل کردن آداپتور های خاص قدرت متصل شدن به انواع کانکتورهای معمولی را خواهند داشت تا بتوان تست لینک ‌های مختلف فیبر نوری را ایجاد کرد.

این پاورمترهای فیبر نوری به دیودهای نوری که قدرت تشخیص دهندگی دارند، مجهز هستند. دیودهای نوری معمولا در طول موج‌ های مختلف به توان لیزر حساسیت نشان می دهند و طبق آن میزان افت فیبر نوری را مشخص می ‌کنند. این عملکرد پاورمتر ‌ها را می ‌توان به سه نوع تشخیص گرا مجهز کرد.

 

چند نمونه تشخیص گرای پاورمتر فیبر نوری چیست؟

چند نوع تشخیص گر به این پاورمترها متصل هستند و این تشخیص گرها شامل: دیوود های نوری ژرمانیوم، دیودهای نوری، سیکلون و دیودهای نوری ایندیم – گالیم آرسنید هستند که هر کدام به نورهایی در دامنه ‌های مختلف حساس هستند. پس بنابراین در زمان انتخاب و تهیه بهترین نوع پاور متر باید به شاخص ‌هایی مانند: شبکه، نوع کاربردهای مخابراتی و … دقت کرد. حتما باید به دامنه توان، طول موج هم توجه زیادی کرد؛ زیرا بسیار دارای اهمیت هستند.

نام و نوع جدید پاورمتر فیبر نوری چیست؟ باید در جواب این سوال گفت که امروزه با پیشرفت ‌های زیادی که در فرایند تکنولوژی ‌ها صورت می گیرد، پاورمترها هم دچار تغییرات و تحولاتی شده اند. نوع لمسی و برقی مدرن آن که بسیار پیشرفته هستند نیز به بازار وارد شده است که می توان توسط برنامه ‌های وب آنها را به لپ تاپ و حتی گوشی ‌های هوشمند اتصال داد. این موجب می ‌شود که نظارت و پیگیری توسط آن ساده و راحت‌ تر انجام شود.

 

کلام پایانی

در این مقاله از پودسان ، در مورد پاورمتر فیبر نوری چیست؟ توضیحاتی ارائه شد و در ادامه باید گفت که پاورمترها می ‌توانند هم زمان چندین پاور متر در یک دستگاه را ارزیابی و اندازه گیری کنند و آن را ثبت کنند. حتی مقدار مصرف انرژی در تجهیزات پرمصرف را هم اندازه گیری و ارزیابی کنند، قدرت کنترل مصرف انرژی با فاکتورهای مفید و موثر را دارا هستند و در کاهش مصرف انرژی بسیار کاربردی عمل می کنند. پاورمترها معمولا به پروتکل‌ های ارتباطی ۴۸۵ RS- مجهز هستند و اطلاعاتی را که ثبت می کنند، می ‌توان به کامپیوتر انتقال داد و مقدار مصرف انرژی یک دستگاه را دقیق محاسبه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش پودسان در کمترین زمان پاسخگو هستند