به پـودسـان خـوش آمدید

پچ پنل فیبر نوری چیست؟ + انواع آن

فهرست مطالب

پچ پنل فیبر نوری چیست

اگر برایتان سوال است که پچ پنل فیبر نوری چیست باید بگوییم پچ پنل فیبر نوری یکی از تجهیزات شبکه پر کاربرد برای نگهداری و محافظت از اتصالات فیبر نوری می‌باشد. استفاده از پچ پنل فیبر نوری باعث می‌شود تا اتصالات فیبر امن تر ، قابل دسترس تر ، منظم تر و انجام تغییرات و تعمیرات نیز کم هزینه تر و همچنین سریع تر صورت بگیرد . هنگامی که از پچ پنل فیبر نوری برای نگهداری و محافظت از تار های فیبر نوری استفاده می‌کنید امکان آسیب دیدن و یا شکسته شدن تصادفی تارهایی که به یکدیگر فیوژن شده‌اند به حداقل ممکن می‌رسد و طول عمر شبکه افزایش می‌یابد در نتیجه هزینه تعمیر و نگهداری از تجهیزات شبکه کاهش می‌یابد.

کاربردهای فیبر نوری

 ۱ . کاربرد در مخابرات : یکی از مهمترین کاربردهای فیبر نوری انتقال اطلاعات توسط لیزر است و برای این کار از ابزاری به نام cfp کمک گرفته می‌شود .

۲. کاربردهای نظامی : فیبر نوری کاربرد زیادی در صنایع جنگ افزاری دارد که می‌توان از آن برای برقراری ارتباط و کنترل با آنتن رادار ، کنترل و هدایت موشک ‌ها و ارتباط زیر دریایی ‌ها استفاده کرد .

۳. کاربرد پزشکی : فیبر نوری در تشخیص بیماری‌ها و آزمایش‌های گوناگون در پزشکی کاربرد فراوانی دارد و از آن می‌توان برای تشخیص غدد سرطانی ، شناسایی نارسایی‌ های داخلی ، استفاده در دندانپزشکی ، اندازه‌ گیری مایعات و خون و جراحی لیزری اشاره کرد . همچنین تارهای نوری در دستگاه‌ هایی به نام درون بین یا آندوسکوپ استفاده می‌شود تا به درون نای ، روده ، مری و مثانه فرستاده شود و درون بدن انسان به طور مستقیم قابل مشاهده باشد .

۴.  کاربرد در حسگر ها : استفاده از حسگر فیبر نوری برای اندازه‌گیری کمیت ‌های فیزیکی مانند جریان الکتریکی ، فشار حرارت ، آلودگی آب ‌های دریا ، میدان مغناطیسی و سطح مایعات در سال‌های اخیر شروع شده است و در این نوع حسگر ها از فیبر نوری به عنوان عنصر اصلی حسگر بهره‌گیری می‌شود و ویژگی‌های فیبر تحت میدان کمیت مورد اندازه‌گیری تغییر کرده و با اندازه شدت کمیت تاثیر پذیر می‌شود.

۵.  روشنایی : از جمله کاربرد فیبر نوری که به عنوان یک فناوری روشنایی متداول شده و توسعه و رشد فراوانی پیدا کرده است کاربرد آن در سیستم‌ های روشنایی است.

در این فناوری نور از منبع نوری که می‌تواند مصنوعی و یا طبیعی باشد وارد فیبر نوری می‌شود و از این طریق به محل مصرف منتقل می‌شود و نور به هر نقطه‌ ای که در جهت تابش مستقیم آن است منتقل می‌شود . مزیت این نور که موجب رشد سریع به کارگیری و توجه زیاد به این فناوری شده است این است که فاقد الکتریسیته گرما و تشعشعات خطرناک ماورای بنفش بوده و می‌توان از طریق آن نور روز را هم به داخل ساختمان‌ها و نقاط غیر قابل دسترسی به نور خورشید انتقال داد.

پچ پنل فیبر نوری

انواع پچ پنل فیبر نوری

با توجه به شیوه نظم و راه ‌اندازی دو نوع پچ پنل فیبر نوری وجود دارد : پچ پنل ‌های دیواری و پچ پنل‌ های رکمونت

۱ . پچ پنل فیبر نوری دیواری : این پچ ها ۱۲ فیبر مختلف مجزا را ساپورت می‌کنند اگر تعداد فیبر ها بیش از ۱۲ شد فیبر ‌های اضافه را می‌توان به پنل دوم انتقال داد و یا یک مهندس می‌تواند یک پنل برای نگه داشتن فیبر هایی که به طور جداگانه استفاده می‌شود طراحی کنیم .

۲ . پچ پنل فیبر نوری رکمونت :  پچ فیبر نوری را به صورت افقی نگه میدارد و معمولاً در رک استفاده می‌شود ، طراحی آن به صورتی است که مانند یک کشو باز و بسته می‌شود و با این ساختار کشویی باعث راحتی دسترسی به فیبر های نوری داخل پچ پنل می‌شود . این پچ دارای آپشن ‌هایی مانند : انواع مختلف پورت آداپتور فیبر نوری و انواع سینی ‌های درونی از پیش نصب شده می‌باشد.

انواع پچ پنل فیبر نوری بر اساس کاربرد

۱ . پچ پنل فیبر نوری loaded

۲. Swing out

۳. ثابت

۴. کشویی

۵. Signature

 

نکته ی پایانی

پچ پنل فیبر نوری چیست ؟ پچ پنل فیبر نوری برای نگهداری و محافظت از اتصالات فیبر نوری می‌باشد و استفاده از این پچ پنل فیبر نوری باعث می‌شود تا اتصالات فیبر منظم تر ، سریع تر، امن تر و کم هزینه تر انجام شود . هنگامی که از پچ پنل فیبر نوری برای محافظت از تارهای فیبر نوری استفاده می‌کنید امکان شکسته شدن تارهایی که به یکدیگر فیوژن شده‌اند کمتر می‌شود و در نتیجه طول عمر شبکه افزایش می‌یابد . از انواع پچ پنل فیبر نوری میتوان به پچ پنل فیبر نوری دیواری و پچ پنل فیبر نوری رکمونت اشاره کرد . انواع پچ از نظر کارایی شامل  ، loaded ، Swing : ثابت ، کشویی و Signature  میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش پودسان در کمترین زمان پاسخگو هستند