به پـودسـان خـوش آمدید

ماژول شبکه چیست ؟ تاریخچه ماژول ها + انواع ماژول شبکه

فهرست مطالب

انواع ماژول شبکه

آشنایی با ماژول و کاربردهای آن

در مورد ماژول شبکه و انواع آن چه می دانید؟! اصلا می دانید ماژول چیست و چه کاربردی دارد؟!

ماژول (Module) بخشی جداگانه از یک دستگاه است که عهده دار انجام مسئولیتی خاص بوده و هدف مشخصی را دنبال می کند. این قطعات سخت افزاری و فشرده که گاه دربردارنده یک قطعه کد و یا یک برد الکترونیکی بهره مند از مدارهای متنوع هستند، جزئی از یک سیستم بزرگتر محسوب می شوند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که کلیه دستگاه های الکترونیکی ای که با آن ها سروکار دارید، از کنار هم قرار گرفتن تعدادی ماژول ساخته شده اند. اغلب ماژول های استفاده شده در ساخت این تجهیزات توسط شرکت های گوناگون طراحی و تولید می گردند. با این حال به صورت کاملا منظم و بی نقص در کنار یکدیگر قرار گرفته و با همکاری هم یک دستگاه واحد را به وجود می آورند. شما می توانید ماژول ها را به صورت مجزا در سیستم مورد استفاده قرار داده و در صورت نیاز تعمیر یا تعویض کنید.

 

بیشتر بخوانید : راهنمای جامع کابل های cat

 

همان طور که در جریان هستید، وجود قطعه ای که قادر به دریافت ورودی و ارائه خروجی باشد، برای انجام عملیات مختلف در سیستم های سخت افزاری ضروری است. این قطعه کارآمد که عملیات مذکور را بر اساس پروتکل های ارتباطی به درست ترین شکل ممکن انجام می دهد، همان ماژول است. این قطعه از پیش طراحی شده اطلاعات را دریافت نموده و سپس بر اساس آن ها به انتقال داده ها در قسمت خروجی می پردازد. گفتنی است که سیستم های ماژولار ضمن این که بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی هستند، از اطمینان بیشتری برخوردار می باشند.

حال که با مفهوم کلی ماژول آشنا شدیم، وقت آن فرا رسیده که به معرفی ماژول شبکه بپردازیم.

 

ماژول شبکه چیست

 

 

آشنایی با ماژول شبکه

سخت افزاری که به منظور افزودن اینترفیس به سیستم شبکه مورد استفاده قرار می گیرد، ماژول شبکه نام دارد. از جمله مهم ترین نمونه های ماژول شبکه می توان به ماژول اترنت یا فیبرنوری اشاره کرد. این دسته از ماژول های کاربردی موجبات اتصال دستگاه شما به شبکه از طریق اینترفیس جدید را فراهم می سازند.

حتما می پرسید ماژول شبکه چه کاربردی دارد؟! خدمتتان عرض خواهیم کرد.

افزایش پهنای باند و کارایی آن در شبکه اصلی ترین وظیفه ای است که ماژول شبکه بر عهده دارد. تصور کنید که می خواهید به روتر موجود در شبکه تان کابل فیبرنوری وصل کنید. در این صورت به ماژول شبکه با اینترفیس فیبرنوری نیاز دارید. حالا اگر قصد توسعه اتصالات WLAN بین دو منطقه را داشته باشید، می بایست از چه ماژولی استفاده کنید؟!

بله؛ درست حدس زدید. از ماژول شبکه WLAN!

جالب و در عین حال لازم است بدانید که روترها و سوئیچ ها ضمن بهره مندی از اینترفیس های پیش فرض، دارای چند اسلات خالی هستند. شما می توانید ماژول شبکه را در این اسلات های خالی قرار داده و بدین ترتیب دستگاه های مذکور را ارتقا دهید. تکلیف سایر دستگاه های موجود در زیرساخت شبکه چیست؟!

اگر با دقت به این دستگاه ها نگاه کنید، متوجه می شوید که 2 یا 4 پورت آخر همه آن ها به صورت جداگانه گروه بندی شده اند. شما می توانید یک ماژول شبکه را بر روی دستگاه قرار داده و بدین ترتیب تعدادی پورت به منظور اتصال به دیگر دستگاه های شبکه در اختیار بگیرید.

 

نوع های ماژول شبکه

 

 

آشنایی با انواع ماژول شبکه

ماژول SFP و هر آنچه لازم است درباره آن بدانید!

انواع ماژول شبکه SFP که از آن تحت عنوان ماژول فیبرنوری نیز یاد می کنند، یکی از کاربردی ترین انواع ماژول شبکه محسوب می شود. نام این ماژول را از اختصار عبارت Small Form-Factor Pluggable برگرفته اند. وظیفه این ماژول کارآمد تبدیل سیگنال دیجیتال به سیگنال نوری است. در واقع این قطعه سخت افزاری درست مانند یک انتقال دهنده؛ داده های سریالی دیجیتالی را دریافت و به صورت داده های نوری در اختیار شبکه می گذارد.  جالب است بدانید که ماژول مذکور می تواند مسافت انتقال اطلاعات را از طریق فیبرنوری به طور اعجاب انگیزی افزایش دهد!

ماژول SFP را بر اساس استانداردهای گوناگون به انواع متعدد و متنوعی تقسیم بندی می کنند. کلیه این ماژول های شبکه قادر به پشتیبانی از فیبرهای تک حالته و چند حالته و کابل های Cat5، Cat6، Cat6a و Cat7 می باشند.

 

بیشتر بخوانید : کابل شبکه لگراند

 

ماژول SFP یک ماژول فرستنده گیرنده است. یعنی چه؟!

یعنی در دو جهت کار می کند؛ هم به عنوان فرستنده و هم به عنوان گیرنده. با این اوصاف چنین ماژولی قادر است ارتباط میان دستگاه های گوناگون موجود در شبکه فیبرنوری را برقرار نماید. به نظر شما همتای یک ماژول چیست؟!

بله؛ پورت! ماژول درون پورت قرار گرفته و وظیفه محوله را که همان تبدیل سیگنال دیجیتال به سیگنال نوری است، به درستی انجام می دهد. همان طور که قبل تر نیز اشاره کردیم، ماژول مذکور دو طرفه است. یعنی این فرآیند را در جهت عکس نیز انجام داده و داده های نوری را به داده های دیجیتالی تبدیل می کند. سرعت انتقال این ماژول بین 4 گیگابیت بر ثانیه تا 100 گیگابیت بر ثانیه و حداکثر فاصله آن از دستگاه بین 500 متر تا 100 کیلومتر تخمین زده شده است. این نوع ماژول که بسیار کوچک و جمع و جور است، عموما با کانکتور LC عرضه می گردد.

 

 

 

هر آنچه لازم است درباره ماژول SFP+ بدانید!

شاید برایتان جالب باشد بدانید که ماژول شبکه SFP+ همان ماژول SFP است، البته ارتقا یافته تر و با نرخ داده بالاتر تا 16 گیگابیت بر ثانیه! این ماژول شبکه نیز درست مانند هم نوع پیشین خود دو جهته بوده و هم در نقش گیرنده و هم در نقش فرستنده ظاهر می شود.

ماژول SFP+ که ماژولی مبتنی بر استاندارد SFF-8431 است، قادر به پشتیبانی از استاندارد OTU2 می باشد. گفتنی است که استاندارد مذکور مربوط به شبکه حمل و نقل نوری است. استفاده از این ماژول کاربردی که فرستنده و گیرنده 10G می باشد، برای اترنت 10G و دیگر انتقالات نیازمند سرعت بالا رایج می باشد. این دسته از ماژول های شبکه به گونه ای طراحی شده اند که به خوبی قادر به پشتیبانی از کانال فیبر 8 گیگابیت در ثانیه، اترنت 10 گیگابیت در ثانیه و شبکه انتقال نوری می باشند.

انواع ماژول شبکه SFP+ دقیقا اندازه ماژول SFP است. از دیگر وجوه تشابه این دو ماژول کارآمد می توان به یکسانی موارد زیر اشاره کرد:

 • اتصالات
 • مجموعه کابل ها
 • مجموعه های پوشش لوله نور
 • مجموعه های نوری مهر و موم شده

یک نکته جالب!

شما می توانید یک ماژول SFP را در یک اسلات SFP+ قرار دهید. اما نمی توانید یک ماژول SFP+ را در یک اسلات SFP قرار دهید!

 

 

 

آشنایی مختصر و مفید با ماژول XFP

انواع ماژول شبکه XFP ماژولی مستقل از پروتکل است که فرستنده و گیرنده فیبرنوری استاندارد 10 گیگابیت بر ثانیه می باشد. با این اوصاف این ماژول هم جزء ماژول های دو جهته محسوب می شود!

از مهم ترین ویژگی های این ماژول کاربردی می توان سازگاری آن با استانداردهای زیر را برشمرد:

 • اترنت 10G
 • کانال فیبر SONET OC-192
 • SDH STM-64

ماژول های XFP را بر اساس پاسخگویی آن ها در فواصل مختلف، به انواع گوناگونی تقسیم بندی می کنند که عبارتند از:

 • ماژول SR-850 نانومتر: ماژولی مناسب برای حداکثر فاصله 300 متر
 • ماژول LR-1310 نانومتر: ماژولی مناسب برای حداکثر فاصله 10 کیلومتر
 • ماژول ER-1550 نانومتر: ماژولی مناسب برای حداکثر فاصله 40 کیلومتر
 • ماژول ZR-1550 نانومتر: ماژولی مناسب برای حداکثر فاصله 80 کیلومتر

آشنایی با QSFP

انواع ماژول شبکه QSFP ماژولی با 4 کاناله با فرم فاکتور کوچک قابل اتصال می باشد. این ماژول که استفاده از آن برای برنامه های ارتباطی داده مرسوم است، از نوع دو جهته می باشد. البته امروزه ماژول های QSFP+ به دلیل ارائه پهنای باند بالاتر جای ماژول های QSFP را در دل مصرف کنندگان گرفته اند!این ماژول ها را می توان از تجهیزات شبکه پودسان تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش پودسان در کمترین زمان پاسخگو هستند