به پـودسـان خـوش آمدید
کابل فیبر نوری مالتی مود

انواع کابل فیبر نوری مالتی مود چیست

انواع کابل فیبر نوری مالتی مود چیست

فیبر نوری مالتی مود یک انتخاب متداول برای دستیابی به سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه در فواصل مورد نیاز برنامه های کاربردی LAN و مراکز داده است. انواع مختلفی از انواع این کالا برای نصب شبکه های پرسرعت وجود دارد و هر کدام دارای قابلیت دسترسی و نرخ داده متفاوتی هستند. با گزینه های بسیار، انتخاب مناسب ترین فیبر چند حالته می تواند دشوار باشد. OM1 vs OM2 vs OM3 vs OM4 vs OM5، کدام را انتخاب کنیم؟ ممکن است در این مقاله پاسخ بگیرید

 

کابل فیبر نوری مالتی مود چیست؟

کابل فیبر نوری مالتی مود نوعی فیبر نوری است که بیشتر در ارتباطات در فواصل کوتاه، به عنوان مثال، در داخل ساختمان یا برای محوطه دانشگاه استفاده می شود. کابل فیبر نوری مالتی مود دارای یک هسته بزرگتر است، معمولاً 50 یا 62.5 میکرون که امکان انتشار چندین حالت نور را فراهم می کند. به همین دلیل، داده های بیشتری می توانند در یک زمان معین از هسته این کالا عبور کنند. حداکثر فاصله انتقال برای کابل فیبر نوری مالتی مود حدود 550 متر با سرعت 10GBPS است. می‌تواند با سرعت‌های پایین‌تر، تا مسافت ۲ کیلومتری با سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه  را انتقال دهد.

 

چند نوع کابل فیبر نوری مالتی مود ؟

کابل فیبر نوری مالتی مود  را می توان به فیبر OM1، فیبر OM2، فیبر OM3، فیبر OM4 و فیبر OM5 که تازه منتشر شده طبقه بندی کرد. بخش بعدی این فیبرها را از نظر اندازه هسته، پهنای باند، سرعت داده، فاصله، رنگ و منبع نوری با جزئیات مقایسه خواهیم کرد.

 

فیبر OM1

کابل فیبر نوری مالتی مود  OM1 معمولاً با یک ژاکت نارنجی و اندازه هسته 62.5 میکرومتر ارائه می شود. این کابل می تواند اترنت 10 گیگابیتی را تا 33 متر پشتیبانی کند. بیشتر برای برنامه های اترنت 100 مگابیت استفاده می شود. برای انتشار نور در این نوع کابل فیبر نوری معمولا از یک منبع نور LED استفاده می کنند.

 

فیبر OM2

به همین ترتیب، کابل فیبر نوری مالتی مود OM2 نیز با یک ژاکت نارنجی همراه است و از منبع نور LED استفاده می کند اما با اندازه هسته کوچکتر 50 میکرومتر. تا 10 گیگابیت اترنت در طول تا 82 متر را پشتیبانی می کند اما بیشتر برای برنامه های اترنت 1 گیگابیتی استفاده می شود.

 

فیبر OM3

کابل فیبر نوری مالتی مود OM3 با یک ژاکت رنگ آبی اقیانوسی (Aqua) یا فیروزه ای رنگ عرضه می شود. مانند OM2، اندازه هسته آن 50 میکرومتر است، این کابل برای تجهیزات مبتنی بر لیزر بهینه شده است. OM3 از اترنت 10 گیگابیتی در طول تا 300 متر پشتیبانی می کند. علاوه بر این، OM3 قادر به پشتیبانی از اترنت 40 گیگابیت و 100 گیگابیت تا 100 متر است، با این حال، اترنت 10 گیگابیتی بیشتر استفاده می شود.

 

فیبر OM4

کابل فیبر نوری مالتی مود OM4 کاملاً با فیبر OM3 سازگار است و دارای همان ژاکت متمایز آبی است. OM4 به طور خاص برای انتقال لیزر VCSEL توسعه یافته است و اجازه می دهد تا 10 Gb/s در فواصل تا 550 متر انتقال داده شود ، این عدد را مقایسه کنید با 300  متر که با کابل OM3 قابل انتقال است. و با استفاده از کانکتور MPO قادر است 100 گیگابیت در ثانیه  را تا 150 متر منتقل کند.

 

فیبر OM5

کابل فیبر نوری مالتی مود OM5 که با نام WBMMF (فیبر چند حالته پهن باند) نیز شناخته می‌شود، جدیدترین نوع کالا چند حالته است و با OM4 سازگاری دارد. اندازه هسته آن مشابه OM2، OM3 و OM4 است. رنگ ژاکت فیبر OM5 سبز لیمویی انتخاب شده است و برای پشتیبانی از حداقل چهار کانال WDM با حداقل سرعت 28 گیگابیت بر ثانیه در هر کانال از طریق پنجره 850-953 نانومتری طراحی و مشخص شده است.

OM1 در مقابل OM2 در مقابل OM3 در مقابل OM4 در مقابل OM5: تفاوت چیست؟تمایز اصلی بین این کالا بر اساس تفاوت فیزیکی است. بر این اساس، تفاوت فیزیکی منجر به سرعت انتقال داده و فاصله متفاوت می شود. تفاوت فیزیکی عمدتاً در قطر، رنگ ژاکت، منبع نوری و پهنای باند است که در جدول زیر توضیح داده شده است.

 

 

 

پهنای باند منبع نوری رنگ ژاکت قطر نوع کابل مالتی مود
200 مگاهرتز * کیلومتر

 

LED نارنجی 62.5/125 میکرومتر OM1
500 مگاهرتز * کیلومتر

 

LED نارنجی 50/125 میکرومتر

 

 

OM2
2000 مگاهرتز * کیلومتر

 

VSCEL آبی 50/125 میکرومتر

 

 

OM3
4700 مگاهرتز * کیلومتر

 

VSCEL آبی 50/125 میکرومتر

 

 

OM4
28000 مگاهرتز * کیلومتر

 

VSCEL سبز لیمویی 50/125 میکرومتر

 

 

OM5

 

 

مزایای  کابل فیبر نوری مالتی مود چیست؟

اگرچه کابل فیبر تک حالته (SingleMode) از نظر پهنای باند و دسترسی به فواصل طولانی تر سودمند است،  این کالا به راحتی اکثر فواصل مورد نیاز برای شبکه های سازمانی و مراکز داده را با هزینه ای بسیار کمتر از فیبر تک حالته پشتیبانی می کند. علاوه بر این،  این کالا هنوز مزایای قابل توجهی دارد.

 

چارچوب چند حالته بدون تداخل و از دست دادن اطلاعات

مهمترین ویژگی  این کالا این است که چندین سیگنال را همزمان در یک خط حمل می کند. مهمتر از همه، کل توان سیگنال ها تقریباً هیچ تلفاتی ندارد. بنابراین کاربر شبکه می تواند همزمان بیش از یک بسته را در کابل ارسال کند و تمامی اطلاعات بدون هیچ گونه تداخلی به مقصد تحویل داده شود و بدون تغییر باقی بماند.

 

پشتیبانی از پروتکل های متعدد

این نوع کابل می تواند بسیاری از پروتکل های انتقال داده از جمله پروتکل های اترنت و اینترنت را پشتیبانی کند. بنابراین، می توان از کابل فیبر نوری مولتی مود به عنوان Back Bone یا ستون فقرات یک سری از برنامه های کاربردی با ارزش بالا استفاده کرد.

 

مقرون به صرفه

با هسته فیبر بزرگتر و تحمل خطای خوب، این کالا  و اجزای مالتی مود ارزان‌تر هستند و کار با سایر اجزای نوری مانند اتصال فیبر و آداپتور فیبر آسان‌تر است و کارکرد ، نصب و نگهداری پچ‌کوردهای چند حالته نسبت به فیبر تک حالته ارزان‌تر است.

 

نتیجه

به دلیل ظرفیت و قابلیت اطمینان بالا،  این کالا معمولاً برای کاربردهای ستون فقرات در ساختمان ها استفاده می شود. به طور کلی، کابل مالتی مود همچنان مقرون به صرفه ترین انتخاب برای برنامه های سازمانی و مراکز داده تا محدوده 500-600 متر است. اما نمی‌توان گفت که ما می‌توانیم فیبر تک حالته را با کابل فیبر چند حالته جایگزین کنیم، در مورد اینکه آیا یک پچ کورد فیبر تک حالته یا پچ‌کورد چند حالته را انتخاب کنیم، همه اینها به برنامه‌های مورد نیاز شما، فاصله انتقال و همچنین پهنای باند مورد نیاز شما بستگی دارد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش پودسان در کمترین زمان پاسخگو هستند