به پـودسـان خـوش آمدید

تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه چیست ؟

فهرست مطالب

تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه چیست ؟

ما سعی بر این داریم که برای شما عزیزان فرق بین تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه را شرح دهیم  و برای بهتر شناختن تجهیزات Active و Passive شبکه و دانستن این که چه کاربرد هایی دارند ، هر یک را به مختصر توضیح خواهیم داد و به اجزای آن میپردازیم.

انواع تجهیزات شبکه

تمامی تجهیزاتی که در شبکه های کامپیوتری مورد استفاده قرار میگرند در دو دسته قرار می گیرند:

تجهیزات اکتیو یا فعال

این نوع  از تجهیزات برای انتقال اطلاعات به جریان الکتریکی نیاز دارند و در حقیقت تجهیزاتی هستند که کار تولید ، پردازش و انتقال دیتای شبکه را انجام می دهند.

این تجهیزات عبارتند از:

کارت شبکه (NIC) ، سوییچ (switch) ، مسیریاب (Router) ، دیوار آتش (Firewall) ، مبدل فیبر نوری (Media Convertor) ، پرینت سرور(Print sever)  و به طورکلی تجهیزاتی که دارای مدارات الکترونیکی هستند.

خدمات Active شبکه، راه اندازی کامل یک شبکه

پس از آماده سازی تجهیزات زیر ساخت لازم است اقدامات دیگری صورت بگیرد. خدمات Active در حقیقت خدماتی است که پس از تهیه و ساخت زیر ساخت ها انجام می شود. به عبارت ساده تر پیکربندی سوئیچ شبکه و روتر ، نصب انواع نرم افزار ها و بهره برداری از شبکه در حوزه خدمات اکتیو قرار می گیرد. تهیه نرم افزار ها، پیکربندی شبکه و راه اندازی شبکه به عنوان خدمات اکتیو طبقه بندی می شود. در ادامه برخی از خدمات و تجهیزات اکتیو شبکه را مشاهده می کنید:

 • تنظیم و پیکربندی تجهیزات اکتیو شبکه مانند: روتر، سوئیچ، مودم، اکسس پوینت و فایروال
 • نصب سیستم عامل های کلاینت و سرور مانند Windows Server
 • نصب و راه اندازی نرم افزار های تحت شبکه همچون انتی ویروس ها، SQL Server
 • پیکربندی و تنظیمات یوزرها

تقسیم بندی کلی شبکه اکتیو

در بحث تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه میتوان گفت که یک شبکه ی اکتیو شامل حداقل یک منبع ولتاژ یا منبع جریان است که می تواند به مدت نا محدود انرژی شبکه را تأمین کند. با توجه به نوع تجهیزات پسیو و اکتیو که در یک شبکه اکتیو به کار می رود دو نوع شبکه اکتیو مسی و اکتیو فیبر نوری وجود دارد.

تجهیزات پسیو یا منفعل

یکی دیگر از بخش های این مقاله که درمورد تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه است پرداختن به موضوع تجهیزات پسیو شبکه است. این نوع از تجهیزات برای انتقال اطلاعات به جریان برق احتیاج ندارند و این تجهیزات عبارتند از: کابل شبکه ، کانکتور ها ، اتصالات داکت یا ترانک و انواع رک ها شامل می شود .

تجهیزات Passive شبکه، ابزار هایی که دیده نمی شوند

برای راه اندازی شبکه به تجهیزات Passive یا غیر فعال نیز نیاز داریم. تجهیزات پسیو یا غیر فعال به برق متصل نمی شوند و در تقویت سیگنال ها نقشی ندارند. تعدادی از تجهیزات و ابزارهای Passive را به عنوان مثال مشاهده می کنید.

 • انواع کابل های شبکه (cat7- cat5- cat6)
 • انواع رک ها
 • انواع ابزار ها  Striper  و Crimping و punch Down
 • کانکتور ها
 • سوکت های دیواری
 • انواع کیستون شبکه
 • پچ کورد و پچ پنل

 تقسیم بندی کلی شبکه پسیو

با پرداختن به موضوع تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه باید به تقسیم بندی هر یک نیز بپردازیم. شبکه پسیو نوعی شبکه رایانه ای است که در آن هر گره یا نود (Node) با عملکرد یا فرآیند از پیش تعریف شده ای کار می کند. به این معنی که شبکه های پسیو هیچ دستورالعمل خاصی را در هر گره به طور جداگانه اجرا نکرده و رفتار آنها را به صورت پویا تغییر نمی دهند. شبکه های پسیو هیچ منبع نیروی الکتریکی ندارند. آنها تنها نقش رسانه ی ارتباطی را دارند و هیچ دخل و تصرفی بر روی داده ای ارسالی انجام نمی دهند.

تفاوت شبکه نوری اکتیو و پسیو

همانطور که اشاره شد، یکی از فرق های  اصلی دو زیر مجموعه ی تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه, اکتیو شبکه (Active Network)  و پسیو شبکه (Passive Network) ، میزان و نوع استفاده آنها از قطعات الکترونیکی است. اما این قطعات تنها تفاوت این دو گروه از تجهیزات شبکه نیست.

در شبکه هایی که در آنها به جای تجهیزات مسی از تجهیزات فیبر نوری استفاده می شود نیز دستگاههایی که وظیفه ی تولید نور و یا تبدیل پالس نوری به پالس الکتریکی و بالعکس را بر عهده دارند تجهیزات اکتیو هستند.

انواع مدیا کانورتور ، ماژول فیبر نوری ، سوئییچ های فیبر نوری و … تجهیزات اکتیو نوری هستند.

تجهیزات پسیو نوری هم دقیقا مشابه تجهیزات شبکه های مسی تنها وظیفه ی انتقال نور را بر عهده دارند و هیچ پردازشی را بر روی آن انجام نمی دهند.

پیگتیل ، آداپتور فیبر نوری ، پچ کورد فیبر نوری ، کابل فیبر نوری و … جزء تجهیزات پسیو  شبکه های فیبرنوری هستند.

تفاوت بین تجهیزات پسیو و اکتیو

 • تجهیزات اکتیو انرژی یا نیرو را به صورت ولتاژ یا جریان تحویل یا تولید می کنند. اجزای پسیو انرژی را به صورت ولتاژ یا جریان منتقل می کنند.
 • مهمترین تجهیزات اکتیو شامل: مودم که می توان به انواع مختلفی از قبیل مودم ADSL ، مودم VDSL  ، مودم همراه ، مودم جیبی 3G و 4G اشاره کرد. همچنین انواع روتر، سوییچ شبکه ، اکسس پوینت و رادیو وایرلس نیز از تجهیزات اکتیو محسوب می شوند.
 • تجهیزات اکتیو می توانند جریان را کنترل کنند، اما تجهیزات پسیو نمی توانند جریان را کنترل کنند.
 • تجهیزات اکتیو تولید کننده ی انرژی هستند در حالی که تجهیزات پسیو مصرف کننده ی انرژی هستند.
 • تجهیزات شبکه اکتیو برای انجام عملیات به منبع تغذیه ی خارجی احتیاج دارند در حالیکه تجهیزات پسیو به هیچ منبع تغذیه ی خارجی احتیاج ندارند.

برای خرید تجهیزات پسیو یا اکتیو شبکه و گرفتن مشاوره های تخصصی در مورد انتخاب انواع تجهیزات شبکه ی مناسب برای شبکه ی خود با واحد فروش شرکت پودسان تماس بگیرید.

ما بهترین تجهیزات شبکه را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در اختیار شما قرار خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش پودسان در کمترین زمان پاسخگو هستند