به پـودسـان خـوش آمدید

پورت چیست؟ + انواع پورت و کاربردهای آن

فهرست مطالب

انواع پورت شبکه

انواع درگاه های رایج

زمانی که فردی از رایانه، لپ تاپ و یا گوشی همراه خود استفاده می کند، به اینترنت وصل است و هم زمان در یکی از شبکه ‌های اجتماعی هم فعالیت می کند، چطور می تواند دو اتصال را انجام دهد؟ اولین اتصال در مورد فیلترشکن و اتصال دوم هم همان شبکه اجتماعی است. چطور می توان اتصال این چنینی را  زمانی که از یک اینترنت خانگی و یا داده سیم کارت استفاده می شود، انجام داد؟ این کار از مزیت ‌های پورت است که می ‌توان فیلترشکن را روشن و به یکی از شبکه‌ ها متصل شد و حتی از گوگل هم برای سرچ استفاده کرد. تمامی این کارها توسط یک پورت امکان‌پذیر است که در این مطلب از پودسان در مورد انواع پورت شبکه توضیحاتی برای آشنایی بیشتر شما ارائه می ‌شود.

 

پورت چیست؟

پورت ها در معنی یعنی درگاه ‌های مجازی و یا به معنی مرکز اتصال الکترونیکی است که موجب می ‌شود، داده‌ ها توسط آن ها به داخل رایانه وارد و یا از آن خارج شوند. پورت ‌ها دارای انواع مختلفی هستند که بر پایه نرم‌افزار بوده و یا با یک سیستم عامل مانند کامپیوتر اداره می ‌شوند. در واقع پورت در شبکه ‌های کامپیوتری به عنوان یک شماره قابل شناسایی بوده که برای تفاوت بین برنامه‌ های متنوع و خدمات در یک سیستم مورد استفاده قرار می گیرد.

پس یعنی هر خدمات یا برنامه شبکه ‌ای قادر است، به یک پورت اتصال پیدا کند تا ارتباط مورد نیاز ایجاد شود و بتواند داده‌ ها را دریافت و یا آن را ارسال کند. با توجه به گستردگی انواع پورت شبکه به تعدادی از آنها در ادامه این مطلب اشاره خواهیم کرد.

کاربرد پورت شبکه

انواع پورت شبکه کدام است؟

همان طور که توضیح داده شد، پورت به معنی درگاه است که به درب ‌های ورودی و خروجی یک ساختمان هم تشبیه می ‌شود و دارای انواع مختلفی است که در ادامه می ‌توان به انواع پورت ‌ها طبق کاربردهای آن اشاره کرد. این پورت ها عبارت اند از:

 

پورت سخت ‌افزاری

زمانی که می خواهیم یک موس، هارد اکسترنال، فلش، صفحه کلید یا هر نوع دستگاه سخت افزار مختلف دیگری را به رایانه وصل کنیم، معمولا از یک درگاه استفاده می کنیم. مثل درگاه ‏usb که برای متصل کردن کیبورد، موس و فلش استفاده می ‌شود و درگاه دیگری به نام SATA که برای متصل کردن SSD و هارد اینترنال مورد استفاده قرار می گیرد. پس مفهوم پورت ‌های سخت ‌افزاری یعنی درگاه‌ های فیزیکی که عهده‌ دار ارتباط برقرار کردن بین دستگاه‌ های سخت ‌افزاری را دارند. پورت شبکه اینترنت Ethernet،RJ- ۴۵، ‏usb، پورت سریال serial، پورت فیبر نوری، پورت کواکسیال coaxiaL، HDMl، پورت گرافیکی VGA، thunderbolt از جمله این پورت ها هستند.

 

بیشتر بخوانید : کابل فیبر نوری

 

پورت نرم ‌افزاری یا مجازی

پورت نرم ‌افزاری یا همان Virtual ports است که وظیفه دارن ارتباط مجازی را برای دریافت کردن داده ‌های مجازی برقرار کند. این پورت ها مانند یک واسطه ارتباطی بین سرویس ها و برنامه ها عمل کرده و یک رایانه معمولا می تواند ۵۰ پورت سخت ‌افزاری متنوع داشته باشد. پورت های مجازی به صورت عدد تعیین می شوند که به آنها نامبر یا پورت نامبر هم گفته می ‌شود. پس پورت های شبکه سخت ‌افزاری و نرم ‌افزاری پورت هایی هستند که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند. انواع پورت شبکه نرم ‌افزاری شامل: پورتUDP، پورت TCP /IP، پورت HTTP، HTTPS، پورت SSH، پورت FTP، پورت SMTP، پورت DNS و پورتRDP هستند.

 

کاربرد پورت ‌های شبکه

انواع پورت شبکه دارای کاربرد های زیادی هستند و استفاده از آنها در شرکت ها و سازمان های مختلف بسیار زیاد است. به بعضی از کاربردهای مهم و رایجی که بیشتر مورد استفاده است، اشاره می کنیم که عبارت اند از:

 

ارتباط با شبکه

 انواع پورت شبکه مثل پورت ‌های Ethernet، Wi- Fi برای متصل کردن دستگاه به شبکه به کار می ‌رود. این امکان را برای دریافت و ارسال داده‌ ها در بین شبکه و دستگاه ‌ها ایجاد می کند که برای متصل شدن به اینترنت و دست پیدا کردن به شبکه ‌هایی مثل روترها، سرورها و دیگر دستگاه‌ ها به کار می ‌روند.

 

سرویس ‌ها و برنامه ‌ها

پورت ‌ها معمولا برای برقراری ارتباط بین برنامه و سرویس ‌ها به کار می ‌روند. بیشتر برنامه ها و سرویس ‌ها به نوع خاصی از پورت ‌ها نیاز دارند تا بتوانند عملکرد و ارتباط با شبکه را داشته باشند؛ به طور مثال از پورت ‌های ۲۵ در سرویس ‌های ارسال و برای دریافت ایمیل از پورت SMTP استفاده می ‌شود.

 

پروتکل ‌های ارتباطی

انواع پورت شبکه در اجرا کردن پروتکل ارتباطی به کار می ‌روند و هر کدام از پروتکل‌ ها دارای یک الی چند پورت برای برقراری ارتباط هستند که به عنوان درگاه ارتباطی در اطلاعات مورد نظر قرار گرفته و اجرا می ‌شوند.

پورت شبکه چیست

بیشتربخوانید : انواع کابل شبکه

 

اتصال از راه دور

معمولا از پورت ‌های اتصالات از راه‌ های دور برای دسترسی پیدا کردن به دستگاه و یا سیستم‌ هایی که در محیط ‌های دیگر وجود دارند، به کار گرفته می ‌شوند. این پورت ‌های مورد نظر برای دریافت مجوز دسترسی پیدا کردن به سیستم‌ های از راه دور مورد استفاده قرار می گیرند. به طور مثال پورت ۲۲ برای اتصال پیدا کردن از راه دور به سیستم ‌های لینوکس SSH به کار می ‌رود. تمامی این مواردی که ذکر شد، تنها بعضی از کاربردهای رایجی است که انواع پورت شبکه کامپیوتری دارا هستند. زیرا کاربردهای پورت ها بسیار وسیع و گسترده بوده و نسبت به نوع پورت ‌های موجود و برنامه و سرویسی که از آنها استفاده می ‌شود، احتمال دارد دارای تفاوت های بسیاری باشند.

کلام پایانی

انواع پورت شبکه از مفاهیم بسیار پرکاربرد در فناوری اطلاعات به شمار می ‌رود که در دو دسته سخت ‌افزاری و نرم ‌افزاری دسته‌ بندی شده است. در دنیای کامپیوتر پورت ها دارای معنی و مفهوم مختلفی هستند و هر پورتی در شبکه ‌های مختلف دارای شماره ‌های خاصی است. باید به پروتکل خاصی هم مرتبط باشد که برای استفاده بهتر و امن تر از این پورت ها باید حتما به نکاتی که می توان انواع مختلف پورت ها را امن کرد، توجه کرد. پورت ها دارای آسیب پذیری و نقاط ضعف امنیتی هستند که  ممکن  است در سیستم های کامپیوتری ایجاد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش پودسان در کمترین زمان پاسخگو هستند