به پـودسـان خـوش آمدید

انواع پچ کورد فیبرنوری؛راهنمای جامع فنی و خرید محصول

انواع، کاربردها، ویژگی ها و خرید پچ کورد فیبر نوری

انواع پچ کورد فیبر نوری چیست ؟پچ کورد (patch cord) یکی از مهم ترین تجهیزات در راه اندازی شبکه فیبر نوری است.

در واقع کار پچ کورد فیبر نوری برقراری ارتباط بین تجهیزات و قطعات در شبکه فیبر نوری است.

  • فیبر نوری یا تار نوری رشته ای شفاف است، که نور از یک سر آن وارد و از سر دیگر خارج می شود. ویژگی فیبر نوری، داشتن پهنای باند بیشتر، نسبت به کابل های معمولی است.
  • در پایان این مقاله شما را با یک مرکز متخصص انواع پچ کورد فیبر نوری آشنا خواهیم کرد؛ اما ابتدا بگذارید با پچ کوردها و انواع فیبر نوری آنها آشنا شویم.

 

 

پچ کورد فیبر نوری

اصولا کابل های فیبرنوری که دارای دو کانکتور یا سوکت از پیش تعبیه شده در دو سمت کابل هستند را، پچ کورد فیبر نوری می نامند.

اگر بخواهیم کمی دقیق تر باشیم. پچ کورد، کابل الکترونیکی و یا نوری است، که دستگاه های مختلف الکترونیکی یا نوری را به یک دیگر متصل می کند.

انواع پچ کوردها در بازار وجود دارند که یکی از آن ها (در واقع بهترین آن ها) پچ کورد فیبرنوری است.

 

 

انواع پچ کورد فیبر نوری در بازار

پچ کورد ها از نظر جنس، انواع مختلفی دارند. سه نوع از مشهورترین ها را می توان پچ کورد آلومینیومی، مسی و فیبر نوری دانست.

البته در میان این سه، پچ کورد فیبر نوری به مراتب از دو نوع دیگر بهتر است.

  • پچ کورد مسی امتیازات بیشتری نسبت به پچ کورد آلومینیومی دارد.

 

انواع پچ کورد فیبر نوری| ارتباطات شبکه پودسان

فیبر نوری یا مسی.

همانطور که میدانید کابل های شبکه، نقش بسیار مهمی در انتقال اطلاعات شبکه بر عهده دارند.

امروزه کابل های شبکه در دو نوع عرضه می شوند: کابل های فیبر نوری و مسی.

کابل و پچ کورد فیبر نوری مزایای بسیار زیادی نسبت به انواع مسی دارد.

مهم ترین ویژگی این کابل ها داشتن پهنای باند بیشتر است. از جمله دیگر مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • مصرف برق کمتر.
  • قیمت ارزان تر.
  • پایداری و امنیت بیشتر.
  • تاثیر نداشتن نویز الکتریکی
  • تضعیف سیگنال بسیار ناچیز.
  • اندازه نازک تر.
  • و…

پچ کورد فیبر نوری با نام های دیگر پچ فیبر یا جامپر نوری نیز شناخته می شوند.

 

 

 

انواع پچ کورد فیبر نوری

همان طور که اشاره شد، پچ کورد فیبر نوری کابلی از جنس فیبر است که در دو سر آن دو سوکت قرار دارند.

این نوع پچ کوردها را میتوان بر همین اساس به انواع مختلف تقسیم بندی کرد.

 

۱. پچ کورد فیبر نوری  LC

دو سر این نوع پچ کورد فیبر نوری به سوکت یا کانکتور LC می رسد.

ال سی، کانکتوری محبوب از جنس سرامیک با بدنه پلاستیکی به اندازه ۱.۲۵ میلی متر است.

از این نوع کابل ها بیشتر در فضاهای محدود و شلوغ استفاده میشود.

 

۲. پچ کورد فیبر نوری  SC

کانکتور این پچ کوردها سوکت های SC است. کانکتور SC با نام های کانکتور مشترک، میدان و یا استاندارد نیز شناخته می شود.

از این نوع کابل ها بیشتر در ارتباط داده ها و مخابرات فیبر نوری استفاده می شوند.

این نوع پچ کوردها ساده، کم هزینه و با دوام هستند.

 

انواع پچ کورد فیبر نوری| ارتباطات شبکه پودسان

۳. پچ کورد فیبرنوری ST

ST مخفف کلمه Straight-Tip است. این نوع از پچ کوردها به کانکتورهای اس تی به قطر ۲.۵ میلیمتر میرسند.

این نوع پچ کوردها از نسل های قدیمی به حساب می آیند.

با این وجود هنوز در شبکه های محلی، مانند دانشگاه ها کاربرد دارند.

 

۴. پچ کورد فیبر نوری  FC

کانکتور FC مخفف Fixed Connector به معنای کانکتور ثابت است.

نحوه اتصال این کانکتورها به شکل پیچشی است و لازم است ابتدا آن را به شکل تراز وارد کرده و سپس محکم کرد.

 

۵. پچ کورد فیبرنوری MTRJ

این نوع از پچ کوردها با کانکتورهای MTRJ خاتمه می یابند.

MTRJ مخفف عبارت Mechanical Transfer Registered Jack به معنای فیش سفارشی انتقال مکانیکی است.

ویژگی خاص این پچ کورد، امکان ایجاد ارتباط بین دو کانکشن فیبر نوری است.

اندازه آن ها کمی کوچک تر از فیش تلفن استاندارد و کار با آن بسیار آسان است.

 

۶. پچ کورد فیبر نوری E2000

این نوع از پچ کورد فیبر نوری یکی از گران ترین انواع این نوع کابل ها در بازار است.

ویژگی خاص این پچ کورد، کانکتور با دیافراگم و دریچه فنری آن است، که از ورود آلودگی و خروج نور لیزر از کانکتور جلوگیری می کند.

 

۷. پچ کورد فیبر نوری  MU

این نوع از پچ کورد فیبر نوری به عنوان کابل SC کوچک نیز شناخته می شوند و به منظور جایگزینی با همین مدل ها ساخته شده اند.

از این نوع کابل ها برای انتقال پیشرفته نوری و در نرم افزارها با سرعت انتقال بالای داده استفاده می شود.

 

۸. پچ کورد فیبر نوری MPO / MTP

این نوع پچ کوردها برای کاربردهای با ظرفیت بالا بسیار با صرفه هستند، پچ کورد فیبر نوری MPO / MTP بیشتر در کابل نوع ریبون استفاده می شود.

  • ریبون (Ribbon) یا فلت، کابلی است که به آن فلت رشته ای نیز می گویند.

 

 

 

انواع دیگر پچ کورد فیبر نوری

پچ کورد فیبر نوری از نظر نوع هسته یا core نیز تقسیم بندی می شود:

پچ کورد سینگل مود: این نوع پچ کوردها زرد رنگ بوده و اندازه کور فیبر آن ها ۹ میکرون است.

پچ کورد  SM  به دو دسته پچ کورد OS2 و OS1 تقسیم بندی می شود.

پچ کورد مالتی مود:

  • پچ کورد مولتی مود نارنجی رنگ بوده و دو اندازه 50 و 5 میکرونی دارد.
  • پچ کورد MM انواع مختلف OM2، OM3، OM4 نیز دارند.

 

 

مقایسه پچ کورد OM2 با پچ کورد OM3 و پچ کورد OM4

نوع پچ کورد پهنای باند قطر  رنگ
پچ کورد  OM2 ۵۰۰ مگا هرتز ۵.۱۲۵ میکرون نارنجی
پچ کورد  OM3 ۲۰۰۰ مگاهرتز ۵.۱۲۵ میکرون آبی
پچ کورد  OM4 ۴۷۰۰ مگاهرتز ۵.۱۲۵ میکرون آبی

 

 

خرید پچ کورد از شرکت ارتباطات شبکه پودسان.

شرکت ارتباطات شبکه پودسان، شرکتی متخصص در ارتباطات کامپیوتری و امنیت شبکه های رایانه ای است.

این شرکت مجموعه ای کامل از تجهیزات پسیو شبکه بر اساس استانداردهای روز دنیا از جمله انواع پچ کورد فیبر نوری را به شما ارائه می دهد.

شرکت ارتباطات شبکه پودسان مرکز فروش انواع تجهیزات پسیو شبکه مانند انواع کابل های شبکه، پچ کوردها، کیستون، پچ پنل، رک، ترانک و داکت است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش پودسان در کمترین زمان پاسخگو هستند