به پـودسـان خـوش آمدید

دستگاه OTDR چیست و چه کاربرد ها و مزایایی دارد؟

فهرست مطالب

کاربرد دستگاه OTDR

نحوه کارکرد دستگاه تست OTDR

استفاده از فیبر‌های نوری بسیار بحث انگیز و فراگیر شده است. اتصال ‌های جهانی و مصرف داده ‌ها امروزه در هر سال سرعت تصاعدی گرفته و همچنان افزایش پیدا می کند. بنابراین نیاز به انتقال داده‌ های قدرتمند، مطمئن و سریع بوده و با این همه تقاضا های روزافزون فناوری ‌های فیبر نوری برای دادن خدمات ارتباطی با سرعت ‌های زیاد و پشتیبانی از اقتصاد های مدرن امری حیاتی و لازم است. یکی از دستگاه ‌هایی که می ‌توان برای تست فیبر ‌های نوری مورد استفاده قرار داد دستگاه OTDR است که در این مطلب به کاربرد دستگاه OTDR می ‌پردازیم.

 

دستگاه OTDR چیست؟

از ابزارهای فیبر نوری که از لحاظ تداوم و عملکرد های ارزیابی، این فیبرها را مورد ارزیابی قرار می ‌دهد، دستگاه OTDR است. کاربرد دستگاه OTDR  در اندازه‌گیری مانند اندازه گیری طول و از بین رفتن سیگنال ‌ها بسیار مهم با اهمیت است. برای توصیف کردن فیبر های نوری، ابزارهای مهمی نیاز است که برای اعتبارسنجی ‌های ابتدایی و گسترش فیبر نوری جدید تولید می ‌شوند.

کار این دستگاه آزمایش و ارزیابی‌ های دوره ‌ای است تا از عملکردهای خوب برای پیدا کردن عیب ‌ها و شناسایی کردن مشکل ‌های فیزیکی در فیبر استفاده شود و این در زمان وقوع آن بسیار کاربردی و لازم است. می ‌توان گفت دستگاهی که فیبر نوری را اندازه می گیرد را دستگاه OTDR گویند.

 

کاربردهای دستگاه OTDR

همان طورکه گفته شد، کاربرد های اصلی و مهم این دستگاه در شبکه‌ های فیبر نوری بوده، مخصوصا در شبکه ارتباط و اینترنت که می ‌توان با به کارگیری این دستگاه تلفات در سیگنال، طول کابل و اتصال ‌های نامناسب و حتی خرابی ‌های دیگر در کابل ‌ها را شناسایی کرد. کاربرد دستگاه OTDR مشخص کردن محل و مکان خرابی ‌هایی که در کابل ایجاد شده است که بر طبق پوشش ‌های وسیعی که شبکه فیبر نوری در کل جهان دارد، بوده و در صنعت ‌های دیگر مثل گاز، نفت، صنایع برق، فیبر نوری و… دارای کاربرد های زیادی است. این دستگاه ابزار مفید در اندازه‌گیری کابل فیبر نوری در زمان راه ‌اندازی و نصب شبکه فیبر نوری است که با به کارگیری آن طول کابل بعد و قبل از نصب و راه ‌اندازی اندازه گیری می ‌شود تا تغییرات آن مشخص شود.

دستگاه OTDR

مزایای دستگاه OTDR  

این دستگاه تمام ویژگی ‌ها و امکانات دستگاه OTDR یا همان بازتاب سنج نور قدیمی را دارا است و دیگر ویژگی‌ ها مانند مدل بزرگتر، سنگین تر که کمی حمل آن مشکل‌ تر است را هم دارد. با توضیح کاربرد دستگاه OTDR به مزایای استفاده از دستگاه می بپردازیم که شامل موارد زیر می شوند:

 • توسط دستگاه OTDR ضعف و طول فیبر نوری را می ‌توان محاسبه کرد.
 • با استفاده از این دستگاه عیب ‌هایی مانند: پارگی، تلفات توان‌ های فیبر را می ‌توان مشاهده و محل آنها را شناسایی کرد.
 • در راه اندازی کردن سیستم فیبر نوری کاربرد دستگاه OTDR با دارا بودن نمایشگر گرافیکی برای متخصصین بسیار اهمیت دارد؛ زیرا قابلیت ‌های زیاد و بی ‌نظیری را دارا است.
 • نمودار و مشخصه مسیرهای فیبر نوری که نصب شده است را ذخیره می کند که اگر در آینده مشکلی پیش بیاید بتوان به راحتی آن را رفع کرد.
 • اگر مشکل و ایرادی در سیستم ‌های فیبر نوری باشد، تعمیرشده؛ زیرا برای بازیابی هزینه‌ های زیادی نیاز است.
 • در زمانی که در سیستم‌ های نصب شده مشکل و عیبی ایجاد شود، نمودارهای آن توسط دستگاه ذخیره ‌شده است، بسیار کاربرد دارد. چرا که متخصصین تشخیص می ‌دهند که تغییرات در چه نقطه ‌ای ایجاد شده است.
 • برای اینکه از دستگاه OTDR استفاده شود و مشکلات را پیدا کنید، به اپراتور ماهر نیاز است که تا تجربه خود به سادگی ایراد ها و عیب‌ ها را شناسایی کنند.

 

کیفیت تست و کاربرد دستگاه OTDR

همان طور که توضیح داده شد، این دستگاه طبق سنجش های نوری بازتابی کار می کند و کیفیت درستی  دارد. مورد تایید بودن تست دستگاه به عواملی بستگی دارد که عبارت اند از:

 • دقت در اندازه گیری OTDR
 • سرعت در اندازه گیری دستگاه
 • بازه های اندازه گیری دستگاه OTDR
 • قابلیت دستگاه در اجرای تست طبق عوامل خارجی متنوع
 • دقت در اندازه گیری ها در فاصله های نزدیک رویدادها

 

دستگاه OTDR چطور کار می کند؟

سطح بالای این دستگاه شامل ردیاب و یک منبع لیزری است که در زمان آزمایش، این دستگاه پالس نوری را به سوی فیبر نوری می ‌فرستد و بعد پراکندگی و بازتاب نور توسط فیبر انتقال پیدا می کند. اتفاقاتی که در طول این فیبر رخ می ‌دهد، مثل شکستگی ‌ها، اتصال ‌ها و ترمینیشن را تجزیه و تحلیل می کند. پس کاربرد دستگاه OTDR این است که پراکندگی ‌هایی که همراه با بازتاب ‌ها است را تجزیه و تحلیل می کند که هر دوی این مفاهیم در مشخص کردن اندازه‌گیری ‌هایی که با دستگاه انجام می ‌شود یا تولید می ‌شود لازم و ضروری است.

این پراکندگی‌ ها زمانی که نور به علت نوسان در هسته پراکنده می ‌شوند رخ می ‌دهد و مقدار کمی از نور به سوی دستگاه انعکاس پیدا می کند که پراکندگی برگشتی نام می گیرد و این اتفاق طبیعی معمولا در طول منتقل شدن نور ایجاد می ‌شود و یک اتفاق شناخته شده است که با دقت اندازه‌گیری می ‌شود. برای اندازه گرفتن ضعف و یا از دست دادن نور در طول فیبر به کار برده می ‌شود. این بازتاب ‌هایی که ذکر شد با بازتاب ‌های نور در فیبرهای نوری ارتباط دارد و زمانی اتفاق می ‌افتد که با منتقل شدن مواد موجب تغییر در ضریب شکست و یا ضریب شکست می ‌شود.

 

کلام پایانی

در این مطلب در مورد یک دستگاه کاربردی که عیب یابی ‌های فیبر نوری را بررسی و اندازه گیری می کند، صحبت شده و در مورد کاربرد دستگاه OTDR توضیحاتی ارائه شد. این دستگاه دارای انواع متنوعی است که می ‌توان برای خرید آنها از سایت‌ های معتبری که با سابقه هستند، استفاده کرد. البته این دستگاه دارای قیمت ‌های متفاوتی است و عواملی مانند: برندها، توان خروجی، ویژگی ‌ها و قابلیت ‌ها، نوع و کاربردها، طول موج و دیگر عوامل در قیمت گذاری این دستگاه تاثیرگذار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی

در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

با سلام

سوال خود را بپرسید

کارشناسان فروش پودسان در کمترین زمان پاسخگو هستند